Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Ağustos, 2008


Ümraniye Belediyesi 2. Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi

Alanlarında uzmanlaşmış akademisyen ve sanatçıların eserlerinden oluşan sergide “Ebru, Klasik Cilt, Tezhip, Hüsnü Hat, Minyatür, Çini, Gümüş Oymacılığı, Ahşap Oyma” dallarında eşsiz eserler, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sabır, aşk ve emeğin birlikte harmanlanması sonucu ortaya çıkan bu eserler, 29 Ağustos 2008 Cuma günü, saat 18:00’da yapılacak bir törenle, halkımızın ziyaretine sunulacak.

Sergiye Katılan Sanatçılar;

AHMET ZEKİ YAVAŞ
ALİ HÜSREVOĞLU
AYTEN TİRYAKİ
BETÜL BİLGİN
FUAT BAŞAR
GÜLNİHAL KÜPELİ

Yazının Devamı »

Klasik Sanatlarımız Tek Çatı Altında

Üsküdar’daki tarihî Mevlevihane binasında açılan ve ekimde derslere başlayacak vakıfta hattan ebruya, minyatürden tezhibe, ciltten kalem işine on iki sanat dalında kurslar verilecek. Uğur Derman, Hasan Çelebi, Savaş Çevik, Ali Toy, Fuat Başar, Dürdane Ünver, Kaya Üçer, Taner Alakuş gibi usta sanatçıları ilk kez bir araya getirecek vakıf, önümüzdeki iki yıl içerisinde kurulması düşünülen Kandilli Klasik Türk Sanatları Akademisi’nin temelini oluşturuyor. Vakfın başkanı ve aynı zamanda hattat olan Ahmed Zeki Yavaş, “Günümüzde bu sanatlara olan ilgi giderek artarken bu durum beraberinde bazı sorunları da ortaya çıkarıyor. Klasik sanatlarımızda iyi ve güzelin, kalite ve doğrunun ne olduğu hususunda bir karmaşa gözleniyor. Sanatçılarımız arasında oluşturduğumuz tarafsız birliktelikle, bu karmaşayı en aza indirmeyi ve bize bırakılan bu muazzam sanat mirasının idamesini istiyoruz. Sanatkârlarımız ve ekolleri arasında ayrım yapmaksızın, onları maddi manevi alanda desteklemek için böyle bir vakıf kurduk. Bu çalışmalarla geçmişle gelecek arasında köprü kurmayı arzuluyoruz.” diyor. Ocak ayından itibaren çalışmalara başlayan Klasik Türk Sanatları Vakfı, pek çok usta ismi barındırıyor. Hatta; Prof. Dr. Uğur Derman, Hasan Çelebi, Doç. Dr. Savaş Çevik, Mehmet Özçay, Osman Özçay, Davut Bektaş, Ali Toy, Mehmet Memiş; tezhipte Prof. Dr. Çiçek Derman, Arda Çakmak, Fatma Özçay, Ayten Tiryaki, Nilüfer Kurfeyz, Selim Sağlam, Münevver Üçer, Mustafa Çelebi, Serap Bostancı; ebruda Fuat Başar, Mahmut Peşteli; Osmanlıcada Hüsrev Subaşı, Muzaffer Ecevit, Talip Mert; kalem işinde Kaya Üçer; ciltte İslam Seçen; kat’ıda Dürdane Ünver; Müjgan Başköylü; minyatürde Taner Alakuş.

Yazının Devamı »

Eskişehir’de Ebru Sergisi

Ebru Sergisi - Nebi Nebioğlu

Nebi Nebioğlu’nun Ebru Sergisi, Taşbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Açılış: 26 Ağustos 2008, Saat:17:30
Tarih: 26 Ağustos – 7 Eylül  2008
Yer:  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Taşbaşı Kültür Merkezi – Eskişehir

Yazının Devamı »

Page 1 of 2
1 2

Sonraki Sayfa »