Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Ekim, 2008


Emin Barın koleksiyonu müzayedeye çıkıyor

Hattat, cilt sanatçısı ve tasarımcı Emin Barın’ın ailesi, usta sanatçının iki yüz parçadan oluşan muhteşem koleksiyonunu kasım ayında Portakal Müzayede Evi’nde satışa çıkarıyor. Yıllardır bekleyen bu koleksiyonun tümden satın alınıp sergilenmesi ise ailenin en büyük isteği.

‘Bir yazı sevdalısı’ olarak anıldı hattat, cilt sanatçısı ve tasarımcı Emin Barın (1913-1987). Şeyh Hamdullah’tan Ahmed Karahisarî’ye, Hafız Osman’dan Necmeddin Okyay’a, oradan Kâmil Akdik’e uzanan görkemli gelenekten el alarak hat sanatına modern yaklaşımlar getirdi. Sanatçılığının yanında aynı zamanda çok iyi bir koleksiyonerdi. Ferid Edgü, Emin Barın’ın o zengin koleksiyonunu şöyle anlatır: “Onun, hat sanatı koleksiyonu bir sanatçı koleksiyonuydu. Hattatların en güzel yazılarındanen anlamlı yazılarını bir araya getirmişti. Bu koleksiyon başlı başına, sözcüğün her anlamında bir okuldu. Ve bu okul işlevini, uzun yıllar yerine getirdi.”

Emin Barın’ın Çemberlitaş’taki atölyesinde ilk asıldığı gün gibi arzı endam eden birbirinden güzel besmeleler, levhalar, kıt’alar, ayetler, hadis-i şerifler, kelam-ı kibarlar ve beyitler hâlâ ihtişamını koruyor. Sanki atölyenin bir yerinden usta hattat Emin Barın çıkıp da sizinle konuşacakmışçasına her şey çok canlı, lakin bir o kadar sessiz. Usta sanatçının oğlu Tevfik Barın, aile olarak bu sessizliğin bozulmasını istiyor. Çünkü Emin Barın’ın bu muhteşem koleksiyonuna çok az insan ulaşabiliyor. Bu yüzden Barın’ın ailesi 23 Kasım’da Portakal Müzayede Evi’nde, Barın’ın yıllardır bekleyen koleksiyonunu müzayedeye çıkarma kararı aldı.

Yazının Devamı »

Geleneksel İslam Sanatları Sergisi MÜSİAD Fuarı’nda

22-26 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan MÜSİAD Fuarı’nda, Türk el sanatlarına emek vermiş çok önemli sanatçılar Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’nde bir araya geliyor.

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın (UTESAV) organize ettiği sergiye, Türkiye’nin önde gelen sanatçıları, hat, tezhip, minyatür, çini ve ebru eserleri ile CNR’da gerçekleşecek olan MÜSİAD Fuarında sanatseverlerle buluşacak.

MÜSİAD, düzenlediği organizasyonlarda sanata destek olarak, iş dünyasına sanatsal bir pencere açıyor. 23-26 Ekim tarihleri arasında CNR’da gerçekleşecek serginin açılışını Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay birlikte yapacaklar.

Fuar süresince açık olacak olan ve sanat severlerin yoğun ilgi göstermesi beklenen ‘Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’nin sanat danışmanı Hülya Erdem, sergide Türkiye’de önde gelen 18 sanatçının çeşitli eserlerle yer alacağını bildirerek şu bilgileri verdi:

Yazının Devamı »

Uluslararası Elyazmaları Sempozyumu

INTERNATIONAL MANUSCRIPTS SYMPOSIUM 10 – 12 OCTOBER 2008

10 Ekim 2008 Cuma
Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

10:30 – 11:00 / Açılış Konuşmaları
Doç. Dr. Ahmet Arı (Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Gn. Md.)
Tanıtım Filmi Gösterimi

11:00 – 12:30 / 1. Oturum
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç (İKÖPAB Genel Sekreteri)
Konuşmacılar: Prof. Dr. Mehmet İpşirli, Dr. Muhammed Isa Waley, Ayda Perçin, Dr. Akbar Irani, Prof. Dr. Abdülkadir Özcan

14:30 – 16:00 / 2. Oturum
Oturum Başkanı: Prof. Dr. İskender Pala
Konuşmacılar: Dr. Tuncel Acar, Dr. Mandana Barkeshli, Prof. Dr. Fatih Andı, Dr. Aref Nevshahi

16:15 – 17:45 / 3. Oturum
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Günay Kut
Konuşmacılar: Prof. Dr. Cahid Baltacı, Irina Katkova, Aslıhan Erkmen, Victor Palleja de Bustinza

11 Ekim 2008 Cumartesi
Yer: Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

Yazının Devamı »