Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

7. IRCICA Milletlerarası Hat Yarışması sonuçlandı


7. Milletlerarası Hat Yarışması sonuçlandı. Hattat Haşim El-Bağdadi anısına düzenlenen 7. Milletlerarası Hat Yarışması sonuçlandı. 91.000 Amerikan Doları ödül ve mükafatın verildiği yarışmada 25 farklı ülkeden 119 hattat, 21 ödül, 74 mansiyon ve 42 teşvik mükafatı aldı. Yarışmaya 38 farklı ülkeden 916 hattata ait 1616 hat eseri katılmıştı.

ircica hat yarışmasıIRCICA (İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) her 3 yılda bir milletlerarası hat yarışması düzenliyor. IRCICA, düzenlediği yarışmalarla İslam kültürünün en müstesna miraslarından olan Hat Sanatımızın geleneklerine bağlı olarak gelişip yarınlara taşınmasını hedefliyor.

7. Milletlerarası Hat Yarışması’nın jüri heyetinde Suudi Arabistan’dan hat hocası Ahmed Ziya İbrahim, Mısır’dan Mısır Halk Hat Sanatı Cemiyeti Başkanı Mus’ad Khudair Al-Borsaidi, Suriye’den hat hocası Ubaida Muhammed Salih Al-Banki, Türkiye’den Hattat Hasan Çelebi ve Hat Uzmanı Prof.Dr. M.Uğur Derman, Pakistan’dan Hat hocası Rasheed Butt ve Fas’tan hat hocası Belaid Hamidi yer aldılar. Sekretaryasını Muhammed Temimi ve yardımcısı Said Kasımoğlu’nun yaptığı 7. Hat Yarışması, hat sanatının bilinen 14 dalı olan celi sülüs, sülüs, nesih, celi talik, talik, celi divani, divani, kufi, muhakkak, reyhani, rıkaa (icaze), rık’a, mağribi ve hürde talik türlerinde gerçekleştirildi.

Sevindirici bir gelişme olarak 7. Hat Yarışmasında kadın hattatların katılımında bir artış gözlendi. Bazı kadın hattatların ödül de kazandığı yarışmada kadın hattatlar için teşvik edici mükafatlar da verildi. Ayrıca hat sanatının yeni gelişmekte olduğu ülkeler için de teşvik ödülleri verildi.

Çin’den Tunus’a kadar çeşitli ülkelerden katılımın olduğu 7. Milletlerarası Hat Yarışmasında Türkiye’den Hattat Ömer Faruk Özoğul Celi Sülüs dalında üçüncülük, Celi Ta’lik’te Hattat Arda Çakmak birincilik, Hattat Mustafa Parıldar ikincilik, Talik dalında yine Hattat Arda Çakmak birincilik, Hattat Mustafa Parıldar ikincilik ödülü aldılar. Yarışmanın bütün dallarında mansiyon ve teşviklerle birlikte Türkiye’den toplam 13 hattatımız ödül aldılar.

IRCICA ödül kazananların eserlerini önce İstanbul’da, sonra da İslam Konferansı Teşkilatı’na üye ülkelerde sergileyecek. Ayrıca yarışmaya katılan eserlerin reprodüksiyonları nı ve hattatlarının kısa hayat hikayelerini ihtiva eden bir katalog yayınlayacak. IRCICA, yarışmada ödül kazananlara birer sertifika, ödül almamakla birlikte takdire layık eserlerle katılmış olanlara da birer katılma belgesi verecek.

Yarışma Sonuçları

Gönderen 20 Nisan 2007

Kategori : Haberler,Hat Sanatı Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.