Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Ankara Kale Festivali


Ankara Kale Festivali’nde sanatlarını sergileyen sedef kakma, bakır oyma ve Osmanlı çarıkları ustaları, atalarından devraldıkları el sanatlarının birer birer yok olduğu uyarısında bulundular. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen el sanatları ustaları, Ankara Kale Festivali’ne konuk oldu.

Festivale Gaziantep’ten gelen ve meraklılara sanatını sergileyen Sedef kakma ustası Bülent Fıstıkçı, ağacın üzerine çizdiği motifleri 1 santimden daha ince aletle tek tek oyup içine tel döşediklerini ve toplam 18 aşamadan geçirerek sanat eseri haline getirdiklerini anlattı. Fıstıkçı, ücreti düşük olduğu için gençlerin de bu işi yapmak istemediğini belirterek, “3-5 kişi kaldık, yok oluyor bu sanat. Yetkililerden bu konuya gerekli ehemmiyet verilmesini ve çözüm üretilmesini bekliyoruz” dedi.

Kahramanmaraş’tan gelen Osmanlı çarıkları ustası Mehmet Kopar ise “dede-baba mesleğini’’ yaşatmaya çalıştığını söyledi. Kök boyalarla tamamen deriden Osmanlı çarıkları modelleri ürettiklerini belirten Kopar, “Bu işi yeni birisi yapsa sürdüremez. Zor bir iş, satıp satamayacağınız meçhul. Ben babadan, dededen geldiği için yürütebiliyorum’’ ifadelerinde bulundu.

Ebru ustası Salih Elhan ise ebru sanatının ABD’de hastanelerde hastalara tedavi amaçlı yaptırıldığını, okullarda ders olarak verildiğini söyledi. Sanata sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Elhan, ‘’Bu renkler, bu güzellik insanı büyülüyor. İnsanları bunlara çekmek lazım, bu bizim öz sanatımız’’ şeklinde konuştu.

Millî Gazete – 1 Temmuz

Gönderen 01 Temmuz 2007

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.