Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

‘Aşk Olsun’ Hat sergisi


İstanbul Sanayi Odası Odakule Sanat Galerisi, 9 Kasım – 30 Kasım 2006 tarihleri arasında Dr. R.Sadri Sayıoğulları’nın, “Aşk’olsun” adlı hat sergisini konuk ediyor.

Prof.Dr. Muhittin Serin’in talebesi olan ve Türk talik yazı ekolüne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren sanatçının sergisi 9 Kasım Perşembe günü Saat 18.00’de açılıyor. İstanbul Sanayi Odası Odakule Sanat Galerisi, 9 Kasım – 30 Kasım 2006 tarihleri arasında Dr. R.Sadri Sayıoğulları’nın, “Aşk’olsun” adlı hat sergisini konuk ediyor.

Türk kitap sanatlarının teknik özelliklerinin uygulanıldığı levhalarda, saf selülozdan mamul asitsiz kağıtlar; safran, kırmız, ceviz yaprağı, ayva çekirdeği, cehri, mor bakkam gibi doğal boyarmaddelerle klasik usulde boyanarak nişasta ve yumurta akı aherleriyle cilalanıp mührelenmiş ve nişasta muhallebisiyle kat kat yapıştırılarak imal edilen murakkalar üzerine yapıştırılmış.Tezhip ve yazılarda kullanılan mürekkep ve boyalar, ışık haslıkları yüksek doğal malzemelerin arap zamkıyla karıştırılmasıyla elde edilmiş.
AŞK’OLSUN
Hayatın akışı içerisinde muhatap olduğumuz menfi bir davranışa, kötü bir söze, bir dedikoduya, bir vefasızlığa, bir iftiraya, kendimize yakıştıramadığımız bir su-i zanna, yanlış olduğuna inandığımız bir hareketi yapana ne deriz? “Aşk’olsun” …

Beddua etmek, karşımızdakine kötülük dilemek, bela okumak, yakınlarınınki dahil sağlık üzerine kem sözlerle kötülük temenni etmek öğretilmedi bize. En ağır durumlarda bile belanı versin diyemeyiz, gözün körolsun, kahrol diyemeyiz. Demeyiz… Daha tesirli fakat anlamlı iyilikle dolu bir sözle duygumuzu dile getiririz: “Aşk’olsun…”
1966 İstanbul doğumlu R. Sadri Sayıoğulları, halen öğretim görevlisi olduğu Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra “Türk Talik Yazı Ekolünde Şeyhülislam Veliyyüddin Efendi” adlı teziyle yüksek lisans, “Türk Kitap Sanatlarında Kur’an Estetiği” adlı çalışmasıyla doktorasını tamamlamıştır.
Türk talik yazı ekolüne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren sanatçı, Prof.Dr. Muhittin Serin’in talebesidir.
YER : İSO-ODAKULE SANAT GALERİSİ
TARİH : 9 Kasım Perşembe – 30 Kasım 2006 Perşembe
AÇILIŞ : 9 Kasım Perşembe 2006, Saat: 18.00-20.00

İstanbul Sanayi Odası – Odakule Sanat Galerisi
İstiklal Cad. 286/1 Odakule Beyoğlu
Tel : +90 (212) 2514631

Gönderen 01 Kasım 2006

Kategori : Haberler,Hat Sanatı Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.