Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Çifte Minareli Medrese Restore Edilecek


Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yapılan Çifte Minareli Medrese restore edilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri, yaptığı açıklamada, Erzurum merkezde bulunan ve 13. yüzyılda yapılan Çifte Minareli Medrese’nin restorasyonu için çalışmaların başladığını bildirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi ve Erzurum Üniversitesinde görevli öğretim üyelerinden oluşan bir heyetin yapıda jeofizik ve jeoteknik incelemelerde bulunduğunu ifade eden yetkililer, bu incelemede restorasyon çalışmalarında kullanılacak malzemelerin de belirlendiğini söyledi. Belirlenen malzemelerin temin edilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü Erzurum Bölge Müdürlüğü tarafından gelecek ay ihaleye çıkılacağını belirten yetkililer, şu bilgileri verdiler:

‘’Çifte Minareli Medrese 13. yüzyılın önemli eserleri arasında yer almaktadır. Medrese, 2002’de Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilmişti. 2006’da medrese yeniden Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğuna verildi. Restorasyon çalışmaları kapsamında yapılan ilk incelemelerin ardından yapının sağlam olduğu, ancak yenileme istediği belirlendi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun onaylamasının ardından yapının ana binasında ve çevre düzeninde gelecek yıl restorasyon çalışmaları yapacağız.’’ Yetkililer, yapacakları restorasyonun Çifte Minareli Medrese’nin yapıldığı dönemin özelliklerini taşıyacak nitelikte olacağını da sözlerine ekledi.

22.08.2007 – Yeni Asya

Gönderen 14 Ağustos 2007

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.