Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Doğan Çilingir


Doğan Çilingir, Hamit Aytaç’ın talebelerinden olan Fuat Başar’ın öğrencisidir.

Türkiye’nin önde gelen hattatlarından Doğan Çilingir, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Çilingir’in cenazesi, Bağlum’daki aile kabristanına defnedildi.
Doğan Çilingir, önceki gün akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Birçok tanınmış esere imzasını atan hat sanatçısı Çilingir, sevenlerinin gözyaşları arasında Bağlum’daki aile kabristanlığına defnedildi. 57 yaşında hayata veda eden Doğan Çilingir, Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği en önemli hat sanatçılarından biriydi. Ankara’da 1949 yılında dünyaya gelen Doğan Çilingir, 1970 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Öğretmenlikten emekli olan ve 5 Nisan 1991 tarihinde hat çalışmalarına başlayan Çilingir, hattat Adem Sakal’dan Sülüs “Rabbi yessir” meşkiyle sanata başladı. Sülüs ve Nesih meşklerine Adem Sakal’ın da hocası olan Fuat Başar’la devam eden ve meşkleri içine sinmediği için 3 kere baştan sona kadar tekrar yazan Çilingir, 6 sene sonra icazet aldı. Sanatçının meşklerini Mehmet Özçay da görmüş ve çalışmalardan memnun olduğunu belirtti. Hattat Hamit Aytaç’ın mezar naklinde meşk ve çalışmalarını hattat Hasan Çelebi’ye de gösteren Çilingir, birçok üstattan teşvik edici iltifatlar aldı.
Çalışmalarını daha çok Ankara’da gerçekleştiren Çilingir, Alanya’da 1, Ankara’da 3 kişisel sergi açtı. 7, 10. ve 12. Devlet Türk Süsleme Sanatları sergi ve kataloglarında eserleri yayınlanan, ayrıca IRCICA’nın düzenlediği 5. Uluslararası Hüsn-ü Hat Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden tek Türk olarak dereceye giren ve ödül kazanan Çilingir, 27 Hilye-i Şerif, çok sayıda Sülüs-Celi İstif, Sülüs, Nesih ve Talik eserlerinin yanında kolaylıkla cesaret edilemeyen bir kulvar olan ilk İslam yazısı; Hakiki-Yazma Kufi deryasına dalarak bu dalda da özgün eserler verdi. Bunlar arasında yer alan ve akademik bir çalışma mahiyetinde kabul edilen “Hakiki-Yazma Kufi Meşkleri”nin, sahasında ilk olması hasebiyle dünyada bir eşinin daha bulunmadığı ifade edilmektedir. Hocası Fuat Başar’ın, hattatlar arasındaki bir sohbette, Doğan Çilingir’e işaretle “Zamanımızda sahabeler devrindeki yazıyı bile yazan var” diyerek sanatçının yeteneğini anlattığı belirtilmektedir.
Tuğrakeş de olan GESAM üyesi hattat Doğan Çilingir, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 16.02.2005 gün vs 17961 sayılı onayıyla illerde açılan Hüsn-i Hat kurslarında görevlendirilecek eğiticilerin yeterliliklerinin belirlenmesiyle yurt içi ve dışında sergilenecek eserlerin seçimi amacıyla oluşturulan Değerlendirme Komisyonu üyeliğine seçildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve Kültür Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim Dairesi’nin açtıkları hat kurslarında 300’den fazla öğrenciye Hüsn-ü Hat hocalığı yapan Çilingir’in öğrencilerinden 6’sı icazet aldı.

Gönderen 13 Şubat 2008

Kategori : Hat Sanatı Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.