Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Geleneksel İslam Sanatları Sergisi MÜSİAD Fuarı’nda


22-26 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan MÜSİAD Fuarı’nda, Türk el sanatlarına emek vermiş çok önemli sanatçılar Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’nde bir araya geliyor.

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın (UTESAV) organize ettiği sergiye, Türkiye’nin önde gelen sanatçıları, hat, tezhip, minyatür, çini ve ebru eserleri ile CNR’da gerçekleşecek olan MÜSİAD Fuarında sanatseverlerle buluşacak.

MÜSİAD, düzenlediği organizasyonlarda sanata destek olarak, iş dünyasına sanatsal bir pencere açıyor. 23-26 Ekim tarihleri arasında CNR’da gerçekleşecek serginin açılışını Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay birlikte yapacaklar.

Fuar süresince açık olacak olan ve sanat severlerin yoğun ilgi göstermesi beklenen ‘Geleneksel İslam Sanatları Sergisi’nin sanat danışmanı Hülya Erdem, sergide Türkiye’de önde gelen 18 sanatçının çeşitli eserlerle yer alacağını bildirerek şu bilgileri verdi:

“Sergide, İznik çinisini günümüzde yaşatan bu konuda otorite olan Güvenç-Nursen Güven çifti, minyatür sanatında bir çok önemli projeye eserleriyle katkıda bulunan, bu sanata yeni bakış açıları getiren Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından Özcan Özcan, tezhib ve hat sanatında daha şimdiden en iyilerden kabul edilen ve bunu uluslararası arenada da ispatlamış Arda Çakmak, yine tezhib eserlerinin yanında akademisyen kimliğiyle de tanınan Yrd. Doç. Nermin Özcan Özer, hat ve tezhib sanatında akademik çalışmalar yapan Prof Hüsrev – Naciye Subaşı çifti, klasik sanatlarda özgün çalışmaları bulunan hattat-ressam Turan Sevgili, tezhib sanatçıları Hatice Aksu, Asiye Kafalıer, Emine Can Nalbantoğlu, Zeynep Yılmazer, Şükran Dülger, Yurdagül Özsavaşçı, Ayşe Çeç, Bilge Saydıran ve ebru da Mahmut Peşteli aynı zamanda yeni kurulan Klasik Türk El Sanatları vakfı Başkanı Ahmet Zeki Yavaş gibi bir çok değerli sanatçımızın eserlerini görebilir. Bu sergi de 21. yüzyılda klasik Türk el sanatlarının kaydettiği aşamaları değerlendirme şansına ziyaretçilerimiz sahip olacaktır. Hepinizi bu nadide eserleri görmeye CNR’ye davet ediyoruz.”

Sergide Eserleri Bulunan Sanatçılar:

Güvenç Güven, Nursen Güven, Özcan Özcan, Turan Sevgili, Mahmut Peşteli, Ahmet Zeki Yavaş, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Naciye Subaşı, Yrd.Doç. Dr. Nermin Özcan Özer, Arda Çakmak, Dr. Hatice Aksu, Asiye Kafalıer, Emine Can Nalbantoğlu, Zeynep Yılmazer, Şükran Dülger, Yurdagül Özsavaşçı, Ayşe Çeç, Bilge Saydıran

Tarih: 22-26 Ekim 2008
Adres: CNR EXPO Fuar Merkezi Yeşilköy/İstanbul
Tel: (0 212) 222 01 73 – 0 537 320 19 10
E-mail: utesav@utesav.org.tr

Gönderen 21 Ekim 2008

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |