Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

HAT SAN’ATI Tarihçe, Malzeme ve Örnekler


hat kitabıHazırladığı branş kitapları büyük ilgi gören ve bu kitaplar vasıtasıyla sanat dünyasına ışık tutan İSMEK, hat sanatçısı ve İSMEK usta öğreticisi Dr. Süleyman Berk’in 192 sayfalık Hat Sanatı Kitabı’nı sanatseverlerin beğenisine sundu. 2000 adet basılan kitap, yayınlandığı ilk günlerden itibaren sanatseverlerin takdirini toplamaya başladı.

İSMEK, 193 kurs merkezinde 97 branşta sağladığı ücretsiz sanat ve meslek eğitimleri, onlarca konuda düzenlediği binlerce kişinin katıldığı halka açık ücretsiz seminerleri, yerel, konulu ve genel sergilerinin yanı sıra yayınları yoluyla da önemli bir toplumsal hizmete imza atıyor.

“Ebru ile Esmaü’l Hüsna Kitabı”, “İSMEK El Sanatları Albümü I-II” ve “İSMEK Desen Kitabı I-II-III”ün ardından sanatseverler, hat sanatçısı ve İSMEK usta öğreticisi Dr. Süleyman Berk’in192 sayfalık Hat Sanatı Kitabı ile buluşuyor. Dr. Süleyman Berk’in Hat Sanatı Kitabı’nda Hat Sanatı Tarihi, Yazı Çeşitleri, Hat Sanatında Kullanılan Malzemeler, Hat Sanatında Tuğra Formu, İcazetname, Celi Bir Yazının Hazırlanışı, Lügatçe ve Deyimler, Hat Sanatından Örnekler, Hattat Mehmet Şevki Efendi’nin Sülüs Nesih Ve Hattat Halim Özyacı’nın Rik’a Meşkleri gibi konu başlıkları bulunuyor.

250’yi aşkın görsel ile zenginleşen kitapta geçmişteki hattatların yanı sıra günümüz sanatkarlarından Ali Toy, Mehmet Özçay ve Osman Özçay’ın eserlerinden de örnekler veriliyor. Büyük kısmı Dr. Süleyman Berk arşivinden olan fotoğrafların bir bölümü sanatkar Ömer Faruk Dere’nin arşivinden sanatseverlerle buluşuyor. Meşkler bölümünde Mehmed Şevki Efendi’nin sülüs-nesih meşklerinin yanı sıra 20. yüzyılın önemli hattatı Halim Özyazıcı’nın rik’a meşkleri de mevcut. Kitapta ayrıca merhum Emin Barın koleksiyonundan, Dr. Münevver ve Dr. Kaya Üçer koleksiyonundan da izler yer alıyor.

Teknik kalitesiyle de ön plana çıkan, sanatsal açıdan büyük bir görsel bir zenginlik sunan İSMEK Hat Kitabı’nın 1500 adedi 21,59×27,94 ebatında, 250 gr. mat kuşe kapak, mat selefon, dört renk iç baskı, 170 gr. parlak kuşe teknik özelliklerini taşırken; 500 adedi ise farklı olarak karton sıvama kapak, iplik dikiş cilt teknik özelliklerinde basıldı.

Diğer İSMEK yayınları gibi teknik hazırlığı İSMEK Yayın Editörlüğü bünyesinde hazırlanan bu kitabın ardından “İSMEK El Sanatları Albümü” ile sanat camiasında büyük bir beğeniyle karşılanan “İSMEK El Sanatları Dergisi”nin üçüncü sayıları da sanatseverlerle buluşmak için gün sayıyor

Gönderen 05 Aralık 2006

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.