Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Hat Sergisi


 

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Kültür Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen Hat Sergisi 15 Ağustos 2011, Pazartesi günü saat 16.00’da Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde ziyarete açılacak.

Tarih: 15-26 Ağustos 2011
Açılış:15 Ağustos 2011 Saat:16.00
Yer: Dolmabahçe Sanat Galerisi, Beşiktaş – İstanbul

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) bölgesinde yer alan ülkelerin sanat mirasının gündeme getirilmesi amacıyla başlatılan EİT Hat Festivali çerçevesindeki sergilerin birincisi 13-27 Ekim 2010 tarihlerinde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe, Behzad Sanat Müzesi’nde gerçekleştirildi ve bu sergiyle EİT üye ülkelerinden hattatların eserlerinden seçilen 300 çalışma sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Festivalin ikinci ayağını oluşturan Afganistan sergisi, 2-8 Aralık 2010 tarihlerinde başkent Kabil’de Babür’ün Bahçesi’nde ziyarete açıldı ve son olarak “Güneş Ülkesi” temalı sergi İran’ın başkenti Tahran’da 15-26 Haziran 2011 tarihlerinde Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Festivalin dördüncü sergisi ise kültür başkenti İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerinden başta Türkiye ve İran olmak üzere Afganistan, İran ve Pakistan’dan 65’in üzerinde sanatçı, yüzün üzerinde eserle sergiye katılacak. Etkinlikte Ahmet Zeki Yavaş, Ali Şirazî, Ali Toy, Cevad Bahtiyarî, Davut Bektaş, Emir Ahmed Felsefî, Fuat Başar, Gulam Hüseyin Emirhanî, Hasan Çelebi, İlahî Hatemî, Muhammed Haydarî, Muhammed Salahşur, Osman Özçay, Savaş Çevik gibi hat üstatlarının eserleri yer alacak. Sanatçıların sülüs, nesih, nestalik gibi çeşitli yazı türlerinde kendi üslûplarını sergiledikleri birbirinden kıymetli hat sanatı eserlerinin birada sunulacağı sergi 15 Ağustos 2011, Pazartesi günü saat 16.00’da Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde ziyarete açılacak ve 26 Ağustos 2011 tarihine kadar 9.30 ile 17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

İslam kültür ve medeniyeti alanlarındaki akademik faaliyetlerinin yanında sanat faaliyetleriyle de tüm dünyada bir bilgi ve başvuru kaynağı olarak bilinen IRCICA 1980’den bugüne kadar 237 farklı sergi düzenledi. Bu sergilerden 168’i IRCICA’nın Yıldız Sarayı, Çit Kasrı’ndaki sergi salonunda düzenlenirken 63’ü Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Endonezya, Fas, Gine, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Mısır, Pakistan, Senegal, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye, Umman, Ürdün, Yemen olmak üzere İslam İşbirliği Teşkilâtı üyesi ülkelerde, 5 tanesi ise başka ülkelerde (Almanya, A.B.D., Fransa, İngiltere ve Japonya) gerçekleştirildi.

Gönderen 14 Ağustos 2011

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |