Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Hattat Kadir Sakoğlu


1967 Ankara doğumlu. Evli ve iki çocuk babası. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1990 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Meslek Yüksek Okulundan mezun oldu.

Özel sektörde görev yapmakta iken Ankara’da Hattat Doğan Çilingir ile tanıştı. Doğan Çilingir’den sülüs ve nesih meşklerini tamamladı. Bütün mesaisini Hüsn-i Hat çalışmaları üzerinde yoğunlaştırdı. Bu arada Doğan Çilingir’in hocaları Adem Sakal ve Fuat Başar’dan da istifade etti. 2002 yılında adı geçen hocalarından sülüs ve nesih dallarında icazetnamesini aldı. 2002 yılından beri Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür Topluluklarında Hüsn-i Hat Kurs hocası olarak görev yapmaktadır.

2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının “ Yaygın Kültürel Eğitim Faaliyetleri” kapsamında illerde açılan Hüsn-i Hat kurslarında görevlendirilecek eğiticilerin yeterliliklerinin belirlenmesi ile yurtiçi ve yurtdışında sergilenecek eserlerin seçimi amacıyla oluşturulan komisyonda görev yapmaktadır.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Ankara’da birçok müzehhibin eserinde çalışmaları bulunmaktadır. 13. Türk Süsleme Sanatları sergisine katıldı ve eserleri yayınlandı. Uluslararası yarışmalara katıldı. Ayrıca, Kültür Bakanlığı’nda üç yıldan beri Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü’nün Hüsn-i Hat Komisyonu’nda görev yapmaktadır.

Yurtdışında ve yurtiçinde karma sergilere katılmıştır. Halen çalışmalarına Ankara Pirinç Han’da bulunan atölyede devam etmektedir.

Gönderen 16 Şubat 2008

Kategori : Hat Sanatı Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.