Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Hüsn-i Hat Buluşması


Osmanlıdan günümüze uzanan ve gelenekli sanatlarımızın en önemlisi olan hat sanatı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Hüsn-i Hat Buluşması”yla masaya yatırılıyor.

Osmanlıdan günümüze uzanan ve gelenekli sanatlarımızın en önemlisi olan hat sanatı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Hüsn-i Hat Buluşması”yla masaya yatırılıyor. 30 hat sanatçısının katılacağı buluşma aynı zamanda katılımcı sayısı itibariyle de bir ilk olma özelliği taşıyor. Sanatseverlere yepyeni dünyaların kapılarını açacak olan Panel, Sergi ve Meşk Buluşmaları’ndan oluşan ve katılımın ücretsiz olduğu etkinliklerin programı şöyle:


– Tarih: 27 Ekim 2007, Cumartesi saat: 09.00
Yer: Karacaahmet Kabristanı

Şeyh Hamdullah Kabri Ziyareti

Türk hattatlarının piri olan Şeyh Hamdullah’ın Karacaahmet Kabristanında bulunan kabri ziyaret edilecek, aynı mekânda Şeyh Hamdullah ile ilgili bir sohbet gerçekleştirilecektir.

– Tarih: 28 Ekim 2007, Pazar Saat: 11.00
Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Panel ve Gümüş Lale Ödül Töreni

Hat sanatının günümüzdeki durumu ile ilgili temel sorunların konuşulacağı ve güncel konuların ele alınacağı panelde konuşmacı olarak yer alacak isimler şöyle:

Hüseyin Kutlu, Semih İrteş, Ali Rıza Özcan, Savaş Çevik, M. Hilmi Şenalp, Cahide Erel, Fevzi Günüç ve Hüsrev Subaşı. Başkanlığını Prof. Uğur Derman’ın yapacağı panelde sunulan tebliğler etkinliklerin ertesinde çıkacak olan buluşma kitabında yer alacaktır.

İlki geçen yıl ebru sanatçısı Hikmet Barutcugil’e verilen Gümüş Lale ödülü bu yıl, Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından hat sanatına verdiği hizmetlerin yanı sıra “en yaşlı hattat” olması sebebiyle Üstat Hasan Çelebi’ye verilecektir. Panelistlerin ve dinleyicilerin katılımıyla gerçekleşecek olan ödül töreni panelimizin hemen ardından gerçekleştirilecektir.

– Tarih: 28 Ekim – 3 Kasım 2007
Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Sergi açılışı ve ikram: 28 Ekim, Saat: 14.00

Sergi

30 sanatçı, 120 eser hüsnühat severlerle buluşacak. Geleneksel tatlıların ve içeceklerin ikram edileceği sergi, 28 Ekim’de yapılacak açılışla kapılarını hat severlere açacak ve 3 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek. Sergide eserleri yer alan hat sanatçıları şöyle: Ahmet Zeki Yavaş, Ali Hüsrevoğlu, Ali Toy, Ali Rıza Özcan, Beatrice Hilal Çizmecioğlu, Davut Bektaş, Erol Dönmez, Fatih Özkafa, Ferhat Kurlu, Fevzi Günüç, Fuat Başar, Hasan Çelebi, Hüseyin Gündüz, Hüseyin Kutlu, Hüseyin Öksüz, Hüseyin Türkmen, Hüsrev Subaşı, Mehmet Memiş, Mehmet Özçay, M. Efdaluddin Kılıç, Muhittin Serin, Osman Özçay, Ömer Yıldız, Savaş Çevik, Selim Türkoğlu, Tahsin Kurt, Turan Sevgili ve Yasin Kurt.

– Tarih: 29 Ekim 2007, Pazartesi Saat: 15.00

Hüseyin Kutlu Atölyesiyle başlayan Meşk Buluşmaları

Hat sanatçılarının atölyelerinde gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında hat ve meşk üzerine sohbetler yapılırken, bir yandan da öğrenciler tarafından hazırlanmış meşkler hat üstatları tarafından incelenip, yorumlanacak. Sadece hat sanatçılarının katılımına açık olan bu etkinlikler 3 farklı tarih ve mekânda gerçekleştirilecek.

Uygulamalı Türk İslam Sanatları Kütüphanesi,
Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesi – Esekapı – Kocamustafapaşa

– Tarih: 30 Ekim 2007, Salı Saat: 15.00

Hasan Çelebi Atölyesi Meşk Buluşması

Tarih ve Tabiat Vakfı – Doğancılar Parkı – Üsküdar

– Tarih: 31 Ekim 2007, Çarşamba Saat: 15.00

Savaş Çevik AtölyesiMeşk Buluşması

Doğancılar Cad. No: 148 Daire: 12, Salacak, Üsküdar

Not: Bu etkinlik sadece hat sanatçılarının katılımına açıktır.

Gönderen 27 Ekim 2007

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.