Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

IRCICA İcazet Töreni


HAT SANATINDA İCAZET GELENEĞİ

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin (IRCICA) 25 Kasım 2010 Perşembe günü saat: 10.30’da Yıldız Sarayı, Çit Kasrı’nda başlayacak 25. Yönetim Kurulu Toplantısı vesilesiyle, hat sanatında özgü olarak yüzyıllardan beri sürdürülen icazet (hocadan öğrenciye lisans) geleneği çerçevesinde 8’i Türkiye’den olmak üzere 16 hattat için icazet töreni yapılacaktır. IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren ve Katar eski Milli Eğitim Bakanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Subaye tarafından açılacak olan törende ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Türkiye’den 16 hat öğrencisine hocaları Hasan Çelebi, Davud Bektaş, Ferhad Kurlu, Mümtaz Seçkin ve Ürdün’den Nassar Mansur tarafından icazetnameleri verilecektir.

1980’de kuruluşundan bu yana yarışma, yayın, sergi, kurs gibi faaliyetlerle geleneksel İslâm sanatlarını geliştirme ve destekleme çalışmalarını aralıksız sürdüren ve bu alandaki çalışmalarıyla ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada adından söz ettiren IRCICA’da özellikle hat sanatı alanında düzenlenen eğitim programlarının sonuçları, kursları başarıyla tamamlayarak icazete hak kazananların sayısında ortaya çıkmaktadır. Belirli aralıklarla yapılan ve bundan önce 2007’de yapılmış olan icazet törenlerinde bugüne kadar 22 ülkeden 55 hattata icazet verilmişti.

Geleneksel İslâm Sanatlarına olan ilgi özellikle 20. yüzyılın sonlarına doğru tekrar canlanmış, bu sanatlar adeta küllerinden yeniden doğmuştur. En güzel örneklerinin İstanbul’da verildiği yüzyıllardan beri bilinen hat sanatı dalında, bu sanatı öğrenmek için yıllarca emek vererek değişik yazı stillerinde ders alan ve hattat unvanını almaya hak kazanan ve aralarında tıp doktoru, mühendis, hukukçu gibi çeşitli meslek mensuplarının da bulunduğu 16 öğrenciye icazetleri, geleneğe uygun olarak bizzat hocaları tarafından, yine hat sanatının kalbi İstanbul’da sunulmuş olacaktır. İslâm Konferansı Teşkilâtı üye ülkelerinin büyükelçi ve konsoloslarının yanısıra sanatkârlar, sanat tarihçileri, hat sanatına gönül verenler ve çok sayıda davetlinin katılması beklenen törende icazet alacakların ve hocalarının isimleri şöyle:

Hattat Ülke İcazet Veren Hocası Hat Stili
Erol Akça Türkiye Hasan Çelebi Sülüs-Nesih
Şerafeddin Akçeşme Türkiye Mümtaz Seçkin Durdu Sülüs-Nesih
Sir Mark Allen İngiltere Nassar Mansur Muhakkak
Dr. A. Mustafa El-Bedrani S. Arabistan Hasan Çelebi Sülüs-Nesih
Ahmed Bursalı Türkiye Hasan Çelebi Sülüs-Nesih
Prof.Dr. Nihad Dukhan Amerika Hasan Çelebi Sülüs-Nesih
Abdullah Gün Türkiye Hasan Çelebi Talik (Nestalik)
Cemali Gündoğdu Türkiye Ferhat Kurlu Sülüs-Nesih
Eymen Hasan Kuveyt Hasan Çelebi Talik (Nestalik)
Ferhat Kurlu Türkiye Hasan Çelebi Talik (Nestalik)
Ahmet Kutluhan Türkiye Hasan Çelebi Talik (Nestalik)
Mohammed Mandi BAE Hasan Çelebi Divani-Celi Divani
Mejde M. Selim El-Mazim BAE Hasan Çelebi Sülüs-Nesih
Fatime Said BAE Hasan Çelebi Divani-Celi Divani
Halife El-Şimi BAE Hasan Çelebi Divani-Celi Divani
Mithat Topaç Türkiye Davud Bektaş Sülüs-Nesih

Tarih: 25 Kasım 2010, Perşembe Saat: 10.30
Yer: Yıldız Sarayı-Çit Kasrı, Beşiktaş
Tel: 0212 259 1742

Gönderen 24 Kasım 2010

Kategori : Haberler,Hat Sanatı Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |