Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Klâsik ve modernin zarafeti bir arada


“Mazhar-ı feyz olamaz düşmeyecek hâke nebât / Mütevâzı olanı rahmet-i Rahman büyütür.” Yani, tohum toprağa düşmeden feyze kavuşamaz, mütevazı olanı Rahman’ın rahmeti büyütür.
Melike Bebek’in Atatürk Kitaplığı’ndaki celî divanî ve nesih yazılarından oluşan hat sergisi 14 Aralık’a kadar görülebilir.

Şairi bilinmeyen bu beyit, Melike Bebek’in Atatürk Kitaplığı Sanat Galerisi’nde açtığı hat sergisindeki bir levhada yer alıyor. 1998 yılında Altunizade Kültür Merkezi’nde hat derslerine başlayan sanatçı, 2004 yılında Ali Hüsrevoğlu’ndan nesih, sülüs ve rika yazı türlerinde icazet almış. Daha sonra farklı hat ustalarından çeşitli yazılar meşk etmiş. Sergide nesih, celî divanî levhalardan müteşekkil yirmi yedi eser bulunuyor. Celî divanî son dönemlerde az meşk edilen bir yazı türü.

Osmanlı döneminde ferman, menşur, berat gibi resmî yazılarda kullanılırmış. Hatlarını, eskitme asitsiz kâğıt üzerine yazan Melike Bebek, Hattat Hamid Aytaç geleneğine mensup. Kullandığı kâğıt üzerine çalışmanın zorluğunu dile getiren sanatçı, “Eskitme kâğıt üzerine çalışırken daha dikkatli olmanız gerekiyor. Kâğıt çok mürekkep emdiği için kalemi çekerken zorluk yaşanıyor. Bu kâğıt ile yazı meşk etmek çok hassas çalışmayı gerektiriyor.” diyor. Klasik ve modern tarzda levhalar hazırlayan sanatçı, şu sıralar daha çok lale formunda ism-i celaller üzerinde çalışıyor. Melike Bebek’in Atatürk Kitaplığı’ndaki hat sergisi 14 Aralık’a kadar görülebilir.

Musa İğrek, İstanbul

Gönderen 03 Aralık 2006

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.