Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'ayasofya' ile ilgili yazılar


İstanbul işgal edilmedi, inşa edildi

1955’te Münich’te toplanan Byzantinistler kongresinin açılış oturumunda, Alman Kardinal, “Hagia Sophia’nın kubbesinde Bizans’ın yıldızı parlamaktadır ve ebediyyen parlayacaktır”, dediği zaman salonda dakikalarca süren çılgın bir alkış koptu; ama yıldızlı kubbenin nasıl olup da beş yüz yıl orada kaldığını kimse sormadı.

Osmanlılar bir Haçlı ordusunun, 1204’te olduğu gibi, donanmalarıyla gelip şehri işgal edeceği kaygısı içinde idiler. Böyle bir olay, Osmanlılar için tüm imparatorluğun kaybına yol açabilirdi. 1453 fethinden önce Osmanlılar İstanbul’u, Anadolu ve Balkanlar’da kurdukları imparatorluğun doğal merkezi olarak görüyorlardı. İlk defa Yıldırım 1394 – 1396’da Bizans’ı kuşattı, Osmanlılar 1411 – 1422’de şehri iki kez daha kuşattılar. 1439’da Bizans İmparatoru, Floransa’ya gidip haçlı planını destekledi. Batı’nın müdahalesi kaygısı Osmanlıları İstanbul fethine öncelik vermeye itti. Ayrıca bunu bir iç bunalım da çabuklaştırmıştır.

Yazının Devamı »

“Mozaiklerde Osmanlı” Mozaik Sergisi

Bizans’ın muhteşem mozaikleri, Osmanlı desenleriyle birleşip Ayasofya’ya konuk oluyor..

Aynur Savaş, Aysel Ergül ve Işık Sezgin’in bir araya gelerek hazırladıkları, mozaik çalışmalarından oluşan “Mozaiklerde Osmanlı” isimli sergi 9 Mayıs-13 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ayasofya Müzesi Sergi Salonu’nda yer alacak.

Bizans ve Osmanlı gibi dünya tarihine önemli bir damga vuran iki büyük uygarlığın bıraktığı izlerden ilham alan üç sanatçı, eserlerinde geçmişin izlerine, bugünün yorumunu katarak farklı bir çalışma sergiliyorlar.

Yazının Devamı »