Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'Aziz Şenol Filiz' ile ilgili yazılar


Uluslararası Kadın Hattatlar Sempozyumu ve İcazet Töreni

İstanbul, 5-6 Haziran 2010’da farklı ülkelerden kadın hat sanatkârlarının eser ve görüşlerine ev sahipliği yapıyor. Açılışı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan Sempozyumla, hat sanatına gönül vermiş kadın sanatkarların isim ve eserlerinin daha geniş kitlelere duyurulması amaçlanıyor.

İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA tarafından düzenlenen sempozyum vesilesiyle birçok ülkeden klasik hat sanatıyla meşgul kadın hattatlar bir araya gelerek eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunma imkânı bulacaklar. Geçmişte ve bugün kadın hattatların bu sanata yaptıkları katkılar ve ortaya koydukları eserler sempozyumda değerlendirilecek, farklı ülkelerden gelen hattatların çalışma ve uygulama teknikleri, hat atölyesi yoluyla sanatseverlerle buluşturulacaktır. Böylelikle günümüz kadın hattatları bir araya gelerek hat sanatına dair mevcut durumu ve meseleleri tartışma imkânı da bulacaklardır.

Yazının Devamı »

Aka Gündüz Kutbay’ı Anma Gecesi

Aka Gündüz KutbayKısacık bir ömre upuzun bir müzik hayatı sığdıran ve “müziğe adanmış bir hayatın neyde vücut bulan sesi” olan Aka Gündüz Kutbay’ı andığımız bu günde onu tanıyan, bilen, birlikte müzik yapmış müzik ustaları ve Kutbay’ın öğrencisi olan bugünün usta neyzenleriyle onun hatıralarını yine onun sadâlarıyla yâd edeceğiz.

Katılanlar
Abdi Coşkun
Mutlu Torun
Nihat Doğu
Ahmet Özhan
Münip Utandı
Fikret Karakaya
Arif Erdebil

Yazının Devamı »