Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'ebrucu' ile ilgili yazılar


Nuri Pınar

1953’te İzmir’de doğdu. İzmir Namık Kemal Lisesi’nde tahsilini sürdürürken, amatör turist rehberliği yapmaya başladı (1969). 1971 yılında T.C. Turizm Bakanlığı tarafından açılan Profesyonel Turist Rehberliği kurslarını bitirdi. 1977’de E.Ü. İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden mezun oldu. Geleneksel Türk sanatlarına ilgisi turist rehberliği yaptığı yıllarda filizlenip yoğunlaştı. Aynı dönemde Anadolu’da yaşamış tüm uygarlıkların süsleme motif ve nakışlarını derledi.

Yazının Devamı »

Bahtiyar Hira

1964 yılında Niğde’ de doğdu. Ailesinin işi gereği yerleştikleri Ankara’ da ilk, orta, lise tahsilini tamamladı. 1981 yılında evlenen Hıra birisi kız, diğeri erkek olmak üzere iki çocuk annesidir.

Tezhip sanatına 1998′ de Şahin İnalöz ile başladı ve Fatma Korkmaz ile yaptığı çalışmalara devam etti. Kamile Akdede, Timuçin Tanaslan ve Fuat Başar’ dan ebru dersleri aldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ nin açmış olduğu Belmek kursunda ve daha birçok gönüllü derneklerde Ebru hocalığı yapmaktadır.

Hıra halen Ankara’ da meraklısının tekne, kitre, boyalar ve fırçalarla buluştuğu Bahtiyar Ebru evinde, geleneksel ebru sanatını aslını bozmadan, farklı tatlar katarak her yaş grubunda öğrencileriyle bu sanatın insana verdiği mutluluğu ve huzuru paylaşmaktadır.

Bir çok karma sergilere katılan Hıra’ nın yurt dışında ve yurt içinde çok sayıda kişisel sergileri açılmıştır

Yazının Devamı »

Hikmet Barutcugil

1952’de Malatya’da doğan Hikmet Barutcugil, 1973’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nda tekstil eğitimine başladı. Yüksek öğreniminin ilk yılında tanıdığı ve öğrencisi olduğu Prof. Emin Barın’ın teşvikiyle hat sanatına büyük ilgi duydu. Hat sanatı ile ilgili çalışmalarına başladığı sırada ebru sanatını keşfeden Barutcugil’in bu sanata duyduğu sevgi kısa zamanda tüm benliğini sardı. Öğrencilik yıllarında çalışmalarını tek başına sürdürüp kendisini geliştirdi.

Yazının Devamı »

Page 1 of 2
1 2

Sonraki Sayfa »