Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'fevzi günüç' ile ilgili yazılar


Uluslararası Kadın Hattatlar Sempozyumu ve İcazet Töreni

İstanbul, 5-6 Haziran 2010’da farklı ülkelerden kadın hat sanatkârlarının eser ve görüşlerine ev sahipliği yapıyor. Açılışı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan Sempozyumla, hat sanatına gönül vermiş kadın sanatkarların isim ve eserlerinin daha geniş kitlelere duyurulması amaçlanıyor.

İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA tarafından düzenlenen sempozyum vesilesiyle birçok ülkeden klasik hat sanatıyla meşgul kadın hattatlar bir araya gelerek eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunma imkânı bulacaklar. Geçmişte ve bugün kadın hattatların bu sanata yaptıkları katkılar ve ortaya koydukları eserler sempozyumda değerlendirilecek, farklı ülkelerden gelen hattatların çalışma ve uygulama teknikleri, hat atölyesi yoluyla sanatseverlerle buluşturulacaktır. Böylelikle günümüz kadın hattatları bir araya gelerek hat sanatına dair mevcut durumu ve meseleleri tartışma imkânı da bulacaklardır.

Yazının Devamı »

“Hilye-i Şerif” Sergisi

Temelinde Hz. Muhammed’in kutsal vasıflarını anlatan manzum veya nesir türündeki metinlerin, hat sanatının inceliği ile işlenmesinden oluşan Hilye-i Şerif sergisi, İstanbul Nişantaşı’ndaki Antik Sanat Müzayede Evi’nde.

“Şimdiye kadar yapılan en kapsamlı Hilye-i Şerif sergisi” olan sergi Şubat ayı sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

Küratörlüğünü Mehmet Çebi’nin yaptığı 32 parçalık serginin hemen hemen tümü büyük ebatlarda eserleri içerirken, hilyelerin pek çoğu, ilk defa yapılan orijinal kompozisyonlardan oluşuyor. Celi Sülüs, Sülüs, Divani, Talik, Nesih hat çeşitleriyle yazılan Hilye-i Şerifler, hattatlar Hasan Çelebi, Cevat Huran, Ali Hüsrevoğlu,

Yazının Devamı »

Fevzi Günüç

1956 yılında Konya’da doğan sanatçı, 1978’de Selçuk Üniversitesi’nden mezun oldu. 1986’da S.Ü. Güzel Sanatlar Bölümü Hat ve Tezhip Okutmanı olarak görev aldı. 1987 yılında .Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda (Kalem işi) yüksek Lisans programını, 1991’de S.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda (Hat Sanatı) Doktora programını tamamladı.

1991 yılında S.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü G.T.E.S Anabilim Dalı’nda (Hüsn-i Hat), Sanatta Yeterlik aldı. 1993’te S.Ü. İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi ABD’nda Yardımcı Doç. Dr. olarak görev aldı.

Yazının Devamı »