Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'Hat Sanatı' ile ilgili yazılar


Zamanda Yolculuk – Tespih ve Hat Sergisi

Mamut Dişi - Fil Dişi - Tespih16. Pendik Ramazan Kültür ve Sanat Günleri kapsamında, tespih ve hat sergisi düzenleniyor. “Zamanda Yolculuk” temalı sergi, 01 Eylül 2008 Pazar günü saat:14.30’da Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılışı yapılarak sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’da geleneksel kültürel değerlerin görücüye çıkmasına katkıda bulunmak istediklerini belirterek, “Ramazan etkinliklerimizi, İstanbul’umuzun 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğu bilinciyle programlamaya gayret ettik. Bu anlamda özellikle Geleneksel Türk El Sanatlarımızdan olan tespih ve hat ile ilgili olarak (Zamanda Yolculuk Tespih ve Hat) sergimizin bir kültürel değerimizi ortaya koyması bakımından önem taşıdığına inanıyoruz. Tüm sanatseverleri sergimize bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Geleneksel Türk El Sanatları’ndan olan ‘hat’ ile Mamut dişinden Fil dişine kadar çeşitli maddelerden yapılan tespih sanatlarının çeşitli dönemlere ait en seçkin örneklerinin yer aldığı sergi, 26 Eylül 2008 tarihine kadar açık kalacak. Sergi, ücretsiz olarak gezilebilecek.

Yer: MEHMET AKİF ERSOY SANAT MERKEZİ
Tarihler: 01.09.2008 – 26.09.2008
Telefon: 0216 483 66 01
Adres: Batı Mah. İsmetpaşa Cad. No:2 Pendik /İstanbul

Yazının Devamı »

Hüsn-i Hat Sergisi

Davetiye

Selma Akcan Hüsn-i Hat Sergisi

Yazının Devamı »

Hat Sanatı Bize Tarihin Emanetidir

Türk Edebiyatı
Aylık Fikir ve Sanat Dergisi

  Türk Edebiyatı dergisi, mart sayısını hat sanatına ayırdı. Beşir Ayvazoğlu; Hattat Şeyh Hamdullah, Hat Sanatı ve Meşhur Hattatlar gibi eserleri hazırlayan Prof. Dr. Muhittin Serin’le kuşatıcı bir söyleşi gerçekleştirmiş.
Hat sanatı bize tarihin emanetidir.‘ diyen Serin, bu vesileyle, kadim bir sanatı yeniden ele alıyor. Bunun yanı sıra Uğur Derman, Necmeddin Okyay’ın geçtiğimiz günlerde müzayedede bulunan bir tarih manzumesinin hikâyesini anlatıyor. Prof. Çiçek Derman da, bir süre önce kaybettiğimiz tezhip sanatının büyük isimlerinden Prof. Kerim Silivrili’yi yad ediyor.

Dergi içeriği şöyle;

Yazının Devamı »

Page 1 of 9
1 2 3 9

Sonraki Sayfa »