Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'Hattat Mehmet Arif Vural' ile ilgili yazılar


Hattat Fahrettin Bilgiç ile Söyleşi

İKİ MUSHAF YAZMIŞ KUR’AN DOSTU
HATTAT FAHRETTİN BİLGİÇ
İLE SÖYLEŞİ

Hattat Mehmet Arif Vural
29 Aralık 2011

Aslen Adıyaman doğumlu bir pir-i fani Hattat Fahrettin Bilgiç. Bu zat iki adet Mushaf yazmış, ikisi de basılmış. Üstelik bu Mushafları yazmak için olmazsa olmaz uzuvlarından birisi olan gözlerinden bir tanesini çok küçük yaşlarda kaybetmesine rağmen.

Bu zatın daha da şaşırtan ve dikkat çeken tarafı, hiçbir hattattan yazı meşk etmemiş olmasına rağmen baskıya elverişli bir seviyede yazıya malik olmasıdır.

İşte bunun gibi birçok imkânsızlıkların ve ibretlik hallerin kendisinde bulunduğu bu pir-i fani, yaşı seksenbeşin üzerinde olan hattatımızı biz hattat arkadaşlar (Mehmet Memiş Hocamız, Tahsin Kurt, Orhan Altuğ, Mithat Topaç ve bendeniz Mehmet Arif Vural) 26 Aralık 2011 Pazartesi günü evinde ziyaret ettik.

Yazının Devamı »

Hattattan kolay okunabilir Kur’an-ı Kerim

Hattat Mehmet Arif Vural, tamamen geleneksel yöntemlerle ve kolay okunabilir özellikte Kur’an-ı Kerim yazdı.

Güngören Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, hattat Vural okunuşundaki kolaylık nedeniyle son dönemlerde tercih edilen bilgisayar dizgili Kur’an-ı Kerim’e rakip olarak kolay okunabilir el yazması eserini 3 yıllık çalışma sonucu hazırladı.

El yazması eser, Güngören Kültür Merkezi’nde sayfalar halinde sergileniyor. ”Nesih hattı”yla yazılan eser, tezhip ve ciltleme hazırlıklarından sonra baskıya verilecek. Eser, el yazması ve kolay okunabilmesinin yanı sıra geleneksel çizgileri de barındırıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mehmet Arif Vural, Kur’an-ı Kerim’in bilgisayar programıyla oluşturulması yönteminin giderek yaygınlaştığını, bu durumun yüzlerce yıllık geleneğe sahip hat sanatına ciddi darbe vurduğunu belirtti.

Yazının Devamı »