Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'Hattat Nazif Şehitoğlu' ile ilgili yazılar


Hattat Ali Bedir

1967 yılında Erzurum’da doğdu. Erzurum Lisesi tarafından organize edilen resim yarışmalarında Karakalem 1.’lik ödülü aldı. Özel şirketler için logo tasarım çalışmaları yaptı. Resim sanatında sivil ve askeri takdirname aldı. Üniversite öğrenimiyle birlikte Hat Sanatı ile meşgul oldu. Konya’da açtığı 2.kişisel sergisinde tanıştığı Hattat Dr. Hüseyin Öksüz’den bir süre Hat eğitimi alarak, yurtiçi ve yurtdışında ortak sergilere katıldı.

2007 yılında talep üzerine Tezhip sanatçıları K.Zeynep Güney ve A.Nihan Güney’in tezhiplediği “Asr Suresi” eseri Suudi Arabistan Kraliyet Sarayında kabul görerek Kraliyet tarafından belgelendirildi. Medine’de yaşamış Hattat Mustafa Necati Efendinin yetiştirdiği Hattat Nazif Şehitoğlu Hoca Efendiden icazet aldı.

2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından açılan sınavla Sanatçı kaydı onaylandı. Kültür Bakanlığı GESAM üyesidir. Tanınmış bazı türbelerde, yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Memuriyet hayatıyla birlikte sanat çalışmalarına devam etmektedir.

Yazının Devamı »