Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'iskender pala' ile ilgili yazılar


Okuyacak ne çok şey var ve zaman ne kadar az!

Ders kitaplarının arasına mahrem sevgililerinin resimleri gibi saklayarak evin soba yanan tek odasındaki kış gecelerinin Teksas ve Tommiks’lerini geride bıraktığım ilk mektep yıllarından sonra -ki kendilerini takip eden soluk benizliler yanlış istikamete gitsin diye Apaçilerin atlarının ayaklarına nalları ters çaktıklarını bu vesile ile bilirim- okuduğumu hatırladığım ilk kitap, Peyami Safa’nın 9. Hariciye Koğuşu olmuştu.

Kitabı elime aldığımda önce Kızılderili reisi Oturan Boğa’ya ihanet ettiğim için utandığımı ve bir asker hikâyesi okuyacağımı vehmederken safran boyalı koridorlardan eter kokusu duyarak sükût-ı hayâle uğradığımı hâlâ unutmam. Galiba kitabın adındaki ‘Koğuş’ kelimesinin en masum askerî anlamıyla böyle düşünmüş ve Uşak sokaklarında asker koğuşu hayal eder olmuştum. 9. Hariciye Koğuşu’nu lise yıllarımda yeniden okuduğumda, ben de roman kahramanı gibi hasta yatağındaydım ve ıstıraplarımın ince sızılarında bir haram lezzeti duymuştum.

Yazının Devamı »

Divan Şiiri Saati

Prof. Dr. İskender Pala, Divan Şiiri geleneğini günümüz kuşaklarının keşfetmesini sağlayan çalışmalarıyla takdir toplamıştır.

Yer : Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
Tarih : 16 Mayıs 2007 Çarşamba Saat: 19:00
Düzenleyen : İskender Pala
Etkinlik ücretsizdir.

Yazının Devamı »