Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'İslam Konferansı Teşkilatı' ile ilgili yazılar


IRCICA 8. Milletlerarası Hat Yarışması

İslam Konferansı Teşkilatı’na bağlı İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından Suriyeli Hattat M. Bedevi el-Dirani adına düzenlenen “Milletlerarası 8’inci Hat Yarışması”nda 28 ödül, 32 mansiyon, 8 teşvik ödülü, 15 ülkeden 64 yarışmacı arasında paylaştırıldı.

IRCICA, İslam sanatı mirasını korumak ve geliştirmek amacıyla yaptığı faaliyetler çerçevesinde periyodik olarak hat yarışmaları tertip etmektedir. Bu yarışmaların gayesi, klasik İslam hat sanatının korunması, yaşatılması, teşviki ve geliştirilmesi; İslam kültürü dışından gelen tesirlerle orijinal ve otantik klasik hat sanatı dışında ortaya çıkan yeni yaklaşımlardan koruyarak, geleneklere bağlı prensip ve kaidelere uygun şekilde devam etmesini sağlamaktır. Milletlerarası hat yarışmaları üç yılda bir düzenlenmektedir.

Yazının Devamı »

Katar İslam Sanatları Müzesi açıldı

Dünyanın en fazla eseri barındıran ‘İslam Sanatları Müzesi‘ Katar’ın başkenti Doha’da açıldı. 300 milyon dolara mal olan müzenin açılışına Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife ile dünyanın dört bir yanından yaklaşık bin davetli katıldı.

Davetliler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Suriye liderleriyle İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yanısıra Robert De Niro ve Rolling Stones gitaristi Ronnie Wood’un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı da katıldı. Müze Mütevelli Heyeti Eşbaşkanı Şeyha Meyase bint Hamad bin Halife el Sani, yaptığı konuşmada, müzenin Arap kültürü ile dünyanın diğer ülkeleri arasında bir köprü vazifesi göreceğini söyledi. Şeyha el Sani, müzenin Arap kültürel rönesansını hızlandıracağını da belirtti.

Yazının Devamı »