Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'ismek' ile ilgili yazılar


İSMEK 12. Genel Sergisi

“Dünyanın en büyük el sanatları sergisi” olarak kayıtlara geçen ve artık geleneksel hale gelen Feshane’deki İSMEK Genel Sergileri’nde geçtiğimiz yıl 200 bin İSMEK kursiyerinin binlerce eseri sergilenmiş, yüz binlerce ziyaretçi bu sergiyi görme fırsatı yakalamıştı. 2008 – 2009 eğitim döneminde 6 -14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 12. Genel Sergi’de de 230 bin kursiyerin binlerce çalışması yer alacak.

Yazının Devamı »

İslam Seçen ile Cilt Sanatı Üzerine

Sanatçı konuşmaz, eseri konuşur

Dünyanın en iyi restoratörlerinden biri olan, cilt sanatının duayenlerinden Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Cilt Ana Sanat Dalı Öğretim Görevlisi İslam Seçen, İSMEK Üsküdar Türk-İslam Sanatları İhtisas Merkezi’nde sanatının inceliklerini anlattı. Sanatın rüyasını görmeden sanatta ilerlenemeyeceğini, bunun da insanın bütün benliği ile kendini işine vermekle mümkün olabileceğini belirten usta, sabrın çok önemli olduğunun da altını çizdi. Cilt sanatının zor bir sanat olduğunu söyleyen Seçen, “Modern sanatı herkes öğrenebilir, ama klasik sanat öyle değil. Cilt deyince kapak işte deyip küçümsüyorlar, çoğu öğrenci merak sardı, ama sonu fiyasko oldu, kaçıp gittiler. Bir altın ezmesi iki saat olunca sabredemediler.

Yazının Devamı »

İSMEK 10. Genel Sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) kursiyerlerinin 2006-2007 eğitim dönemi ürünlerinin yer alacağı, dünyanın en büyük el sanatları sergisi “İSMEK 10. Genel Sergisi” çerçevesinde Feshane’de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Yazının Devamı »

Page 1 of 2
1 2

Sonraki Sayfa »