Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'kanun' ile ilgili yazılar


Kanun’da Ses Frekans Analizi

Giriş

Bu çalışmada Türk Müziğinin temel enstrümanlarından olan kanun sazının kullandığı ses aralığı içerisindeki seslerin frekans analizi yapılmıştır. Elde edilen ses sinyalleri standart bir ses kartı yazılımı yoluyla yeniden düzenlenerek MATLAB paket programında bulunan FFT (Fast Fourier Transform) rutini kullanımıyla frekans bileşenleri gözlemlenebilir hale dönüştürülmüştür.

Amaç

TRT Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı sayın Tahir Aydoğdu’nun girişimleri ve önerileri ile temel sazlarımızdan kanuna ilişkin frekans analizine yönelik bir çalışmanın bugüne kadar yapılmamış olması veya yapıldıysa da bunun yeterince yaygın olarak bilinmemesinden dolayı böyle bir çalışma planlanmış, bu konuda emek ve mesai harcayan kanun yapımcıları ile icra eden kanun sanatçılarının gelecekte yapılması düşünülen çalışmaları bakımından kendilerine katkılar sağlaması amaçlanmıştır.

Yazının Devamı »

Bülent Uyaroğlu – Vefat

TRT Ankara Radyosu kanun sanatçılarından, Ankara’da Türk müziği eğitimi konusunda büyük emekler vermiş, değerli sanatkar Bülent Uyaroğlu 14.05.2007 tarihinde 42 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, ve bütün müzik camiasına başsağlığı diliyoruz.

Mekanı Cennet olsun

Yazının Devamı »