Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'kitap' ile ilgili yazılar


“Yaşayan Hattatlarımız”

Prof. Dr. Sadık ERDEM tarafından “Yaşayan Hattatlarımız” başlıklı bir eser hazırlanmaktadır. Eser, ülkemizde hâlen hayatta bulunan, icazet almış hattatların veya icazet alamamış olsa da belirli bir seviyeye gelmiş hat sanatı ile meşgul olanların terceme-i hâlleri (biyografileri) ile hat örneklerini kapsayacak. İlk olarak hattatların adlarının, soyadlarının, adreslerinin, telefonlarının (iş, ev, cep), e-postalarının ve web sitelerinin belirlenmesi gerekiyor. Hat sanatı severlerin, aşağıdaki iletişim adreslerine bildikleri veya duydukları bütün hattatların adlarını, soyadlarını, adreslerini, telefonlarını (iş, ev, cep), e-postalarını ve varsa web sitelerini bildirmelerini rica ederiz.

Yazının Devamı »

Mustafa Düzgünman’ın Ebruları Kitaplaştırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. çıkardığı yeni prestij kitaplarla İstanbul kültürüne katkılarını sürdürmeye devam ediyor. Mustafa Düzgünman, Türk Ebru Sanatına “Papatya motifini” kazandıran ve klasik ebru sanatının son büyük sanatçılardan .

Çıkardığı kitapların büyük bir kısmını Türkçenin yanı sıra artık İngilizce de basan kurum yabancı okurlara da ulaşmaya çalışıyor. Muin Nursen Eriş’in hazırladığı Mustafa Esat Düzgünman ve Ebru (Mustafa Esat Düzgünman and Ebrû) kitabı ebrû sanatının ustası Mustafa Esat Düzgünman’ın bu sanattaki yerini irdeliyor. Düzgünman’ın dostları ve öğrencilerinin görüşlerine yer veren kitap ebrû hakkında bir klasik olma özelliği taşıyor. Ebru çeşitleriyle bezenen kitap ebrû meraklılarının bir başucu kitabı olacağa benziyor.

Yazının Devamı »