Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'konya' ile ilgili yazılar


Mevlânâ’nın Hayatı ve Çevresi

Bugünkü sınırlara göre önemli merkezlerini Türkmenistan’daki Merv, İran’daki Nişabur ve Afganistan’daki Herat ve Belh şehirlerinin oluşturduğu Horasan bölgesini Anadolu’ya bağlayan güçlü halkalardan biri, Mevlânâ ailesi olmuştur. Bu halkalar sayesinde Horasan Anadolu’ya, Anadolu da dünyaya açılma talihine erişmiştir. Anadolu’nun bu sayede gerçekleşen yeni kimlik kazanma dönemine hâkim olan ve Mevlânâ ile özdeşleşen düşünceyi vuslat, muhabbet ve merhamet kavramları temsil etmektedir, diyebiliriz.

Yazının Devamı »

Fevzi Günüç

1956 yılında Konya’da doğan sanatçı, 1978’de Selçuk Üniversitesi’nden mezun oldu. 1986’da S.Ü. Güzel Sanatlar Bölümü Hat ve Tezhip Okutmanı olarak görev aldı. 1987 yılında .Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda (Kalem işi) yüksek Lisans programını, 1991’de S.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda (Hat Sanatı) Doktora programını tamamladı.

1991 yılında S.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü G.T.E.S Anabilim Dalı’nda (Hüsn-i Hat), Sanatta Yeterlik aldı. 1993’te S.Ü. İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi ABD’nda Yardımcı Doç. Dr. olarak görev aldı.

Yazının Devamı »