Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'Kur’an-ı Kerim' ile ilgili yazılar


1400. Yılında Kur’an’ın İlk Nüshaları Sergileniyor

Aralarında Kur’an-ı Kerim’in ilk nüshaları olarak kabul edilen 250 bin yapraklık Şam Evrakı’nın da bulunduğu 300’den fazla eser bugün ziyarete açıldı. Ülker grubuna bağlı Yıldız Holding ve Antik AŞ’nin sponsorluğunda 1 milyon lira bütçeyle gerçekleştirilen sergi ile bu eserler de ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Antik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam’ın ‘Mısır’ın elinden kaptıklarını söylediği sergi için Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki 100 eser onarıldı. İki bölümde yapılacak serginin ilk bölümünde birçok eser müzenin sergi salonunda çağdaş bir şekilde, özel bir sunumla ziyarete açıldı. İkinci bölümde ise müzenin üst katlarındaki vitrinler Kur’an’lara ayrıldı. Şam Evrakı’nın yanı sıra sergideki bazı nadide eserler arasında Hz. Osman ve Hz. Ali’nin yazdığı Kur’an-ı Kerim’ler, Emevi-Abbasi-Selçuklu-İran-Osmanlı dönemlerine ait elyazması cüzler ve Kur’an-ı Kerim’ler, hat sanatının büyük ustalarından

Yazının Devamı »

Hattattan kolay okunabilir Kur’an-ı Kerim

Hattat Mehmet Arif Vural, tamamen geleneksel yöntemlerle ve kolay okunabilir özellikte Kur’an-ı Kerim yazdı.

Güngören Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, hattat Vural okunuşundaki kolaylık nedeniyle son dönemlerde tercih edilen bilgisayar dizgili Kur’an-ı Kerim’e rakip olarak kolay okunabilir el yazması eserini 3 yıllık çalışma sonucu hazırladı.

El yazması eser, Güngören Kültür Merkezi’nde sayfalar halinde sergileniyor. ”Nesih hattı”yla yazılan eser, tezhip ve ciltleme hazırlıklarından sonra baskıya verilecek. Eser, el yazması ve kolay okunabilmesinin yanı sıra geleneksel çizgileri de barındırıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mehmet Arif Vural, Kur’an-ı Kerim’in bilgisayar programıyla oluşturulması yönteminin giderek yaygınlaştığını, bu durumun yüzlerce yıllık geleneğe sahip hat sanatına ciddi darbe vurduğunu belirtti.

Yazının Devamı »