Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'mimar sinan' ile ilgili yazılar


Kazasker Abdurrahman Çelebi Camii Açılışı

Veysel Karani Hırka-i Şerif  Camii Vakfı tarafından 54 yıl sonra ihya edilerek ibadete açılan Mimar Sinan eserlerinden biri olan, Kazasker Abdurrahman Çelebi Camii’nin açılışına davetlisiniz.

 

 

 

Açılış: 17 haziran 2011
Saat:12:00
Adres: Millet Caddesi, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi Yanı, Fatih – İstanbul
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yazının Devamı »

Mimar Sinan’ın Yaptığı Su Yolları ve Kemerleri

Mağlova Kemeri ya da Muallakkemer:

Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında İstanbul’da, Alibey Deresi vadisi üzerinde yapılmış olan su kemeri. Bugün Gaziosmanpaşa ilçesi sınırlarında bulunan Cebeci köyü yakınlarındadır. 1563 yılında selden zarar görmüşse de aynı yıl onarılarak eski haline getirilmiştir. Alibeyköy barajının göl suyu yapıtın dörtte birini kaplamaktadır. Kemer İstanbul’a su taşımaya devam etmektedir. Eser dünya su mimarisinin

Yazının Devamı »

Osmanlı Süsleme Sanatı Semineri

Osmanlı Süsleme Sanatı Semineri

16.yüzyıl İznik taş çinilerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Sokollu Mehmet Paşa Camii; Kanuni, II.Selim ve III.Murad’ın ünlü sadrazamı Sokollu Mehmet Paşa ile II.Selim’in kızı ve Sokollu’nun Hanımı Esmahan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Sultanahmet’te bulunan cami Mimar Sinan’ın eseridir.

Etkinliği düzenleyen, tezhip sanatçısı Dr. Hatice Aksu, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Tezhip Ana Sanat Dalı’ndan 1989 yılında mezun oldu. Rumi Motifinin Orta Asya ve Ön Asya’daki kökeni üzerine araştırma yapan sanatçı, Anadolu’da gerçekleştirdiği çalışmalarda da geleneksel süsleme sanatlarının Selçuklu dönemi mimari eserlerinde kullanılma biçimlerini incelemiştir.

Yazının Devamı »

Page 1 of 8
1 2 3 8

Sonraki Sayfa »