Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'ney kamışı' ile ilgili yazılar


Neyzenlerin Kamışlarına Valilik Koruması

Ney - MusikiBir zamanlar Osmanlı Padişahı 3. Selim’in ney’lerinin yapımında kullanılan Samandağ kamışı, Hatay Valiliği tarafından koruma altına alındı.

Koruma altına alınan ney yapımında kullanılan Samandağ kamışı, Asi Nehri’nin denize döküldüğü 7-8 kilometrelik bölümünün yanı sıra sahil boyundaki 5 kilometrelik alanda yoğun bir şekilde bulunuyor.

Kış mevsiminde kesilmesinin önüne geçmek için koruma altına alınan ney kamışlarının boyu 2 metreye kadar ulaşıyor.

Kamışların koruma altına alınması için Hatay Valisi Nusret Miroğlu’nun talimatıyla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü harekete geçti. Çevre Orman İl Müdürlüğü, neyzenlerin en çok tercih ettiği Samandağ kamışının yörede ne kadarlık alanda yetiştiği, zamansız kesimlerin kamışlara ne gibi zararlar verdiğini, özelliklerini bilimsel araştırmalar çerçevesinde iki üniversiteyle birlikte yürütüyor. Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat ve Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Orman fakültelerinden bilim adamlarını yanına alan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün neyzenlerin çok ilgi gösterdiği Samandağ kamışının gen yapısını da araştıracağı bildirildi.

Ünlü neyzen Süleyman Erguner’i Samandağ’a davet eden ve ilçede yetişen kamışları inceleten Samandağ Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Padişah 3. Selim’in neylerinin yapımında kullanılan kamışların bile Samandağ’ından gittiğini öğrendiklerini söyledi.

Yazının Devamı »