Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'nuri pınar' ile ilgili yazılar


Ebru Sergisi: Nuri Pınar Atölyesi

“Nuri Pınar Ebru Atölyesi”, 1998 yılından beri İzmir’de Kitap Sanatlarından ebrû sevdalılarının buluştuğu ve bu konuda çalışmalar, söyleşiler yapılan bir kültür sanat merkezidir. Bu merkezde bugüne kadar birçok kişi ebrû sanatıyla tanışmış, birçoğu da ebrû eğitimi sürecinden geçmiş olup yurt dışında Fransa’dan Kanada’ya, A.B.D’den Yunanistan’a kadar birçok ülkede ve yurt içinde kendi atölyelerini kurup ebrû konusundaki bilgilerini başka ebruseverlerle paylaşmışlardır.

Yazının Devamı »

Nuri Pınar – Ebrû Hakkında Röportaj

19 Eylül 2007 tarihli TURKISH DAILY NEWS gazetesindeki ebrû röportajı – Türkçe

Ebrû sanatının uzun bir tarihi ve tamamen kendine özgü bir tekniği vardır. Türk ebrûsu olarak bilinen bu sanatın kültürel önemi cilt sanatının bir öğesi olarak başlamış olsa da, artık günümüz sanat dünyasında kendi yerini almıştır. Ebrû sanatı, işlevselliğinden yapımında kullanılan malzemeye ve motiflerine kadar yüzyıllar boyunca yayılmış bulunmaktadır. Bu geleneksel sanatın işlevi yavaş yavaş kaybolmaktayken, günümüzün önde gelen ebrû sanatçılarından olan Nuri Pınar, ebrû yapmayı, dünyayı bu sanatın varlığından haberdar etmeyi ve bu sanatın devamını sağlamayı bir görev olarak üstlenmişti.

Yazının Devamı »

Nuri Pınar

1953’te İzmir’de doğdu. İzmir Namık Kemal Lisesi’nde tahsilini sürdürürken, amatör turist rehberliği yapmaya başladı (1969). 1971 yılında T.C. Turizm Bakanlığı tarafından açılan Profesyonel Turist Rehberliği kurslarını bitirdi. 1977’de E.Ü. İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden mezun oldu. Geleneksel Türk sanatlarına ilgisi turist rehberliği yaptığı yıllarda filizlenip yoğunlaştı. Aynı dönemde Anadolu’da yaşamış tüm uygarlıkların süsleme motif ve nakışlarını derledi.

Yazının Devamı »