Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'selim türkoğlu' ile ilgili yazılar


Sultanahmet Meydanı’nda İslam sanatları sergisi


Sultanahmet Meydanı, Türk İslam Sanatları Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. 8 Eylül’e kadar sürecek sergide hat, tezhip, minyatür, ebru, kaat’ı örneklerinden oluşan bir sergi sanatseverleri bekliyor.

Atölye çalışmalarının da yapıldığı sergide eserleri olan sanatçılar: Dürdane Ünver, M.Fuat Başar, Sadrettin Özçimi, Alparslan Babaoğlu, Peyami Gürel, Selim Türkoğlu, Yılmaz Eneş, Ahmet Çoktan, İsmail Tirkeş,

Yazının Devamı »

Selim Türkoğlu

1960 Erzincan-Refahiye doğumlu. 1980 li yıllarda Hattat Ali Rüştü Oran’dan başladığı hüsn-i hat meşkini, bilahare Hattat Ali Selçuk Erkurt’tan bitirerek 1990 da Sülüs ve Nesih yazılardan icazet aldı. İcazetinde Hattat Ali Rüşdü Oran’ın, Hattat Saim Özel’in ve Hattat Ali Selçuk Erkurt’un imzaları vardır. Ta’lik yazıda da Hattat Prof. Ali Alparslan’dan istifade etti.
1990 yılında Fatih’te açmış olduğu hüsn-i hat atölyesini, 2004 de Sultanahmet’e taşıyarak bir sanat evine dönüştürdü. “GALERİ SER” isimli sanat evinin bünyesinde hüsn-i hat ve tezhib dersleri de verdirilmektedir.

Yazının Devamı »

Rûhî Hendese

Hat meraklıları için kılavuz kitap
Son yıllarda geleneksel sanatlara büyük bir yöneliş başladı. Birbiri ardınca hat, ebru, tezhip, minyatür, musikî kursları açılıyor. Açılan kurslar her yaştan meraklıları ile doluyor. Ancak bu alanlarda öğrencilere yardımcı olacak eserlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Hattat Selim Türkoğlu’nun kaleme aldığı ‘Rûhî Hendese’ bu alandaki boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Yazının Devamı »