Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'Şeyh Hamdullah' ile ilgili yazılar


1400. Yılında Kur’an’ın İlk Nüshaları Sergileniyor

Aralarında Kur’an-ı Kerim’in ilk nüshaları olarak kabul edilen 250 bin yapraklık Şam Evrakı’nın da bulunduğu 300’den fazla eser bugün ziyarete açıldı. Ülker grubuna bağlı Yıldız Holding ve Antik AŞ’nin sponsorluğunda 1 milyon lira bütçeyle gerçekleştirilen sergi ile bu eserler de ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Antik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam’ın ‘Mısır’ın elinden kaptıklarını söylediği sergi için Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki 100 eser onarıldı. İki bölümde yapılacak serginin ilk bölümünde birçok eser müzenin sergi salonunda çağdaş bir şekilde, özel bir sunumla ziyarete açıldı. İkinci bölümde ise müzenin üst katlarındaki vitrinler Kur’an’lara ayrıldı. Şam Evrakı’nın yanı sıra sergideki bazı nadide eserler arasında Hz. Osman ve Hz. Ali’nin yazdığı Kur’an-ı Kerim’ler, Emevi-Abbasi-Selçuklu-İran-Osmanlı dönemlerine ait elyazması cüzler ve Kur’an-ı Kerim’ler, hat sanatının büyük ustalarından

Yazının Devamı »

Derviş Ali

Doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen ve Türk hat sanatının en önemli isimlerinden olan Derviş Ali, Yeniçeri ağalarından Hüseyin Ağa tarafından yetiştirildi. Sülüs ve nesih yazıyı Halid-i Erzurumu’den meşketti. Şeyh Hamdullah üslubunun en önemli temsilcilerinden olan sanatkâr 1673’te İstanbul’da vefat etti ve sur dışında defnedildi. Hattatın maharetini bütün özellikleriyle gösteren bu Mülk Suresi, hâlen Topkapı Sarayı Müzesi’nde muhafaza ediliyor.

Yazının Devamı »

Rûhî Hendese

Hat meraklıları için kılavuz kitap
Son yıllarda geleneksel sanatlara büyük bir yöneliş başladı. Birbiri ardınca hat, ebru, tezhip, minyatür, musikî kursları açılıyor. Açılan kurslar her yaştan meraklıları ile doluyor. Ancak bu alanlarda öğrencilere yardımcı olacak eserlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Hattat Selim Türkoğlu’nun kaleme aldığı ‘Rûhî Hendese’ bu alandaki boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Yazının Devamı »

Page 1 of 2
1 2

Sonraki Sayfa »