Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

'Yenicami Hünkar Kasrı' ile ilgili yazılar


Sergi: ‘Türk Ebrusunda Düzgünman Ekolü’

Klasik Türk ebrusunun büyük ustası Mustafa Düzgünman ile öğrencilerinin eserleri, Yenicami Hünkâr Kasrı’nda açılacak ‘Türk Ebrusunda Düzgünman Ekolü’ adlı sergide bir araya geliyor. Ebru sanatını genç nesle tanıtmayı amaçlayan sergiye atölye çalışmaları da eşlik edecek.

Mustafa Düzgünman (1920-1990), Türk ebrusunun en büyük sanatkârlarından. Sanatını annesinin dayısı hattat Necmettin Okyay’dan öğrendi. Toprak boyalar, at kılından fırçalar ve sığır ödü gibi geleneksel malzemelerle klasik tarzda eserler verdi. Hocasından gördüğü sanat anlayışını hiç değiştirmeden talebelerine aktardı. Bu anlayış, yarın Yenicami Hünkar Kasrı’nda açılacak “Türk Ebrusunda Düzgünman Ekolü!” adlı sergi ile genç nesle tanıtılacak.

Yazının Devamı »

İstanbul’un Taş Kalemleri

İstanbul’un silüetini tamamlayan eşsiz minareleri, bu kez genç bir fotoğrafçının eserlerine konu oldu.  Henüz 18 yaşında ve üniversite öğrencisi olan Zeynep Turan’ın “Ramazan İstanbul” etkinlikleri için hazırladığı sergi, İstanbul’un camilerinin, kubbelerinin, özellikle de minarelerinin iç mekân ve dış mekân fotoğraf karelerinden oluşuyor.

‘İstanbul’un Taş Kalemleri’ adını taşıyan sergide Sultanahmet Camii, Dolmabahçe Camii, Fenari İsa Camii, Büyük Mecidiye Camii, Şehzade Camii, Atikali Camii gibi İstanbul’un değişmez tanıklarının çeşitli açılardan çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. 53 fotoğrafın yer aldığı sergide kimi fotoğraflarda sadece minare ve kubbelerin içten ve dıştan görüntüsü üzerinde çalışılmış. Ancak cami ile bir bütün halindeki minare görüntüleri de yok değil.

Yazının Devamı »