Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

“Oluşum” Tezhip Sergisi


Şifa Toptaş

Toptaş ve öğrencilerinin “Oluşum” adlı tezhip sergisi 25 Mayısa kadar Çemberlitaş Birlik Vakfı´nda gezilebilecek.

Tezhip sanatçısı Şifa Toptaş, tezhip sanatında günümüzde, arşivlerin açılmasıyla, bu sanatın en parlak dönemini yaşandığı 16. yüzyıl dönemi eserlerinin kalitesinde işler yapılabildiğini söyledi.

Şifa Toptaş’ın, Birlik Vakfı ve Şifa Sanat Evi’nden 18 öğrencisiyle hazırladığı “Oluşum” adlı tezhip sergisi ziyarete açıldı.

Bu sanatın Türk kültüründe hep var olan bir sanat olduğunu belirten Toptaş, “Binlerce yıllık geçmişimizde hep süslemeye yönelik, sadece levhalarda da değil, bazı örtülerimizde ve duvarlarımızda, Uygurlar dönemine kadar bazı örneklerine rastlıyoruz. Şuanda kullandığımız bazı motiflere çok eskilerden beri rastlayabiliyoruz. Zaman geçtikçe, dönemler geliştikçe diğer kültürlerin de katılmasıyla genişleyen bir sanat bu” diye konuştu.

İslamiyet’in kabulünden sonra bu sanata çok daha fazla özen gösterildiğini, süslenen yazının anlamlı olması sebebiyle desenlerin daha fazla anlam bulduğunu dile getiren Toptaş, tezhip işlerine 13. yüzyıl el yazma kitap örneklerinde de rastlandığını belirtti.

Toptaş, kendisinin tezhip sanatıyla tanışıklığının babasının bu sanata olan sevgisiyle başladığını ifade etti.

Evlerinde de klasik sanatlarla alakalı bütün kitapların bulunduğunu, bunları inceleme şansı olduğunu ifade eden Toptaş, çok küçük yaşlardan beri babasıyla sergilere gittiğini, sanatçılarla tanıştığını, 4. sınıftan itibaren boş zamanlarında bu çizimleri yapmaya çalıştığını anlattı.

Toptaş, Birlik Vakfı’nda Serap Bostancı’dan 3-4 yıl ders aldıktan sonra ihtisasını Topkapı Sarayı’nda Şale Köşkü ve Ali Paşa Kütüphanesi’nde yaptı.

Sergide Arzu Özyalçın, Aslı Kolu, Asena Armağan, Aynur Can, Emine Örnek, Fatma Gönüllü, Hacer Biçer, Hatice Gül, Necla Acar, Nevim Erdem, Seda Gül, Sevda Kaya, Şeyda Kalkandelen, Şule Çelik, Zehra İpek, Zeliha Çamur ve Semanur Yurtman’ın çalışmaları yer alıyor.

Serginin en çok dikkat çeken noktası, tezhip’in oluşum aşamalarını içeren eskizlere yer verilmesiydi. Usta-çırak ilişkisinin öneminin görüldüğü sergide çocukluğundan beri bu sanata emek veren Şifa Toptaş’ın eserlerine de yer verildi.

Uzun süreli bir çalışmanın ve gerçek bir emeğin ürünü olan eserlerin sunulduğu sergiye bütün sanatseverler davetlidir.

Kaynak: HaberAlemi.net

Gönderen 22 Mayıs 2009

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |