Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Osman Özçay


1963 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu. İlk ve orta tahsilini ağabeyi ile beraber Gerede’de tamamladı. 1980 yılında girdiği Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü’nde iki yıl kadar okuduktan sonra, öğrenimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne nakletti ve oradan mezun oldu (1986).

Hat sanatına karşı önceleri hususî bir ilgisi bulunmazken, 1982’de ağabeyinin hattat Fuat Başar’a ilk gidişinde yanında bulundu ve o anda duyduğu bir arzuyla o da, Sülüs meşkine başladı. İstanbul’a geldiğinde tanıştığı M. Uğur Derman’dan çok istifade etti. Onun kendisine verdiği Sami Efendi’ye ait Yeni Cami Sebili Kitabesi kalıplarının sureti, Osman Özçay’ın Celî sülüs’te en büyük rehberi oldu. Ayrıca ağabeyiyle olan hat mütalaa ve müzakerelerinden, her ikisi de yeni şeyler öğrenmiş olarak çıkarlardı.

İslam Konferansı Teşkilatı’na bağlı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin (IRCICA) düzenlemiş olduğu 1. (1986) ve 2. (1989) Milletlerarası yarışmalarda, başta Celî sülüs ve Sülüs dalları olmak üzere, çeşitli dallarda ikincilik, üçüncülük derecesinde toplam 5 ödül kazandı. 1997’de Kuveyt’te Şehit Bürosu’nun düzenlediği “Şehit Kültür Yarışması”nda birincilik ödülü aldı. 1996 yılında IRCICA’da, 1998 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde (Abu Dhabi ve Sharjah), 2003 yılında Dubai’de ağabeyi Mehmet Özçay’la beraber sergiler açtı.
Yurtiçi ve yurtdışında muhtelif karma sergilere katıldı.

Gönderen 14 Şubat 2008

Kategori : Hat Sanatı Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |