Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Savaş Çevik – Biyografi


1953 yılında Akseki (Antalya)´da doğdu. 1976 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Grafik Bölümünden Yüksek Lisans diploması alarak mezun oldu. Aynı yıl, hocası Prof. Emin Barın’ın asistanı olarak aynı bölümde öğretim üyeliği görevine başladı. 1983 yılında Lâtin Yazısı konusundaki doktora çalışmasını tamamladı. 1987’de Yard. Doçentliğe atanarak ‘Yazı Tasarımı’ konusunda ihtisaslaştı.

Hat Sanatı konusundaki çalışmalarına 1973 yılında; son yüzyılın ünlü hattatları olan Kemal Batanay´dan rik`a ve tâlîk, Hâmit Aytaç’dan sülüs ve nesih yazılarını meşkederek başladı. Her iki hattatın ölümlerine kadar hat öğrenimini sürdürdü. Sonraları hattat Prof. Ali Alpaslan ile dîvânî ve celî dîvânî yazılarını meşketti. Bu arada hocası Prof. Emin Barın ve hat uzmanı Prof. Uğur Derman ile hat konusundaki bilgi ve görgüsünü arttırdı. 1986`da İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)`nın düzenlediği Uluslararası Hâmit Aytaç Hat Yarışması`nda, birincilik ile iki adet mansiyon ödülü başta olmak üzere hat ve grafik konusunda yurtiçinde ve dışnda otuz civarında değişik ödülleri bulunmaktadır.

Hat sanatı konusunda Türkiye ve diğer ülkelerde, çeşitli koleksiyonlarda; levha, hilye, tuğra, cami yazısı, ferman v.b. formlarda çeşitli eserleri bulunmaktadır.

Sanat çalışmalarının yanısıra, üniversite öğretim üyeliği görevini de sürdüren sanatçının, Lâtin Yazısı ve kaligrafi konularında da çeşitli eserleri bulunmaktadır. Bu konuda ticari çalışmaları ile birlikte, yerli ve yabancı birçok devlet başkanına ve idarecilere verilen berat, hediye, diploma, belge gibi kaligrafik çalışmaları da önemli bir yer tutmaktadır.

Hat sanatında klasik çalışmaları ile birlikte kendisine özgü geliştirdiği modern tarzdaki uygulamalı çalışmalarına devam ederken; teorik çalışma ve yayınları ile, hat kursları, jüri üyelikleri, yazı ve imza konusunda bilirkişilik çalışmalarını da sürdürmektedir. Bugüne kadar hat konusunda çeşitli ülkelerde 22 kişisel sergi gerçekleştirmiş ve 44 karma sergiye katılmıştır.

Halen İstanbul`da yaşamakta olan sanatçı, 2002 yılında kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır. 2004 yılında Haliç Üniversitesi`nde Grafik Bölümünün kuruluş çalışmalarında bulunmuş olup bu bölümde öğretim üyeliği görevine başlamıştır. Bu görevinin yanısıra 2005 yılında Doğuş Üniversitesi`nin Grafik Bölümünde de ek olarak eğitim vermeye başlayan sanatçı, her iki üniversitedeki eğitim görevi ile birlikte İstanbul`daki özel atölyesinde hat ve kaligrafi çalışmalarını sürdürmektedir.

Ödüller:
2003 10. Uluslararası Kur`an Yarışması
1986 Etibank Amblem Yarışması İki Adet Birincilik
1986 Hamit Aytaç Hat Yarışması Mansiyon
1986 Hamit Aytaç Hat Yarışması Birincilik
1986 Bakırköy Bel.Amblem Yarışması İkincilik
1985 Kadın Haklarını Koruma Der.Amblem Yar. Birincilik
1981 Madeni Eşya San.1. Des.Yar.Birincilik
1977 Kıbrıs Türk Hava Yol. Amblem Yarışması Üçüncülük
1976 13.Ant. Film Fest.Afiş Yarışması,Sanat Ödülü
1975 PTT Pul Yarışması,Mansiyon

Gönderen 14 Şubat 2008

Kategori : Hat Sanatı Henüz yorum yok

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız

You must be logged in to post a comment.