Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Sergi: ‘Türk Ebrusunda Düzgünman Ekolü’


Klasik Türk ebrusunun büyük ustası Mustafa Düzgünman ile öğrencilerinin eserleri, Yenicami Hünkâr Kasrı’nda açılacak ‘Türk Ebrusunda Düzgünman Ekolü’ adlı sergide bir araya geliyor. Ebru sanatını genç nesle tanıtmayı amaçlayan sergiye atölye çalışmaları da eşlik edecek.

Mustafa Düzgünman (1920-1990), Türk ebrusunun en büyük sanatkârlarından. Sanatını annesinin dayısı hattat Necmettin Okyay’dan öğrendi. Toprak boyalar, at kılından fırçalar ve sığır ödü gibi geleneksel malzemelerle klasik tarzda eserler verdi. Hocasından gördüğü sanat anlayışını hiç değiştirmeden talebelerine aktardı. Bu anlayış, yarın Yenicami Hünkar Kasrı’nda açılacak “Türk Ebrusunda Düzgünman Ekolü!” adlı sergi ile genç nesle tanıtılacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından düzenlenen sergide Mustafa Düzgünman, bugün her biri birer ekol olan üç öğrencisi, Alparslan Babaoğlu, Fuat Başar ve Sabri Mandıracı ile yine bu üç ustanın yetiştirdiği Sadreddin Özçimi, Hülya Nurten Demirel ve Sedat Altınöz gibi sanatçılar eserleriyle yer alacak. Alparslan Babaoğlu danışmanlığında, M. Sadreddin Özçimi koordinatörlüğünde gerçekleşecek sergi, bu özelliğiyle Türk ebru sanatının en güçlü damarı olan Düzgünman ekolünün üç kuşağını bir araya getirecek.

Türk ebrusu, son yıllarda yeniden görünür olsa da köklü geleneğinden uzaklaştığı da bir gerçek. ‘Ebru Tekneden Çıkıyor’ projesi, geleneksel sanatlarımız arasında her eserin tek ve eşsiz olması bakımından özel bir yere sahip olan ebru sanatını bir projeyle görünür kılmanın ötesinde, klasik üslupta devamına katkıda bulunmayı da amaçlıyor.

Proje kapsamında, ebru ustaları eşliğinde 18 Eylül Cumartesi gününden başlayarak beş hafta boyunca cumartesi günleri 12.00-17.00 saatleri arasında Eminönü, Sultanahmet, Taksim, Kadıköy meydanları ve Levent Metrocity önü olmak üzere, halka açık alanlarda ücretsiz ebru atölyeleri kurulacak. Bu çalışmalardan seçilen eserler bir katalogda toplanacak. Hünkâr Kasrı’ndaki sergi ise 3 Ekim’e kadar pazar hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında görülebilecek.

Ebru sanatında klasik üslubun devamına katkıda bulunmak istedik

Ömer Faruk Şerifoğlu (2010 Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmeni): Geleneksel sanatlarımız arasında her eserin tek ve eşsiz olması bakımından özel bir yere sahip olan ebru sanatını bir projeyle görünür kılmanın ötesinde, klasik üslupta devamına katkıda bulunalım istedik. Bu sergi, Türk ebru sanatının en güçlü damarı olan Düzgünman ekolünün üç kuşağını gözler önüne sermektedir. Proje kapsamında ebru atölyeleri de düzenlenecek. Böylelikle ebru sanatının hem klasik örneklerini görüyor hem de her yaştan insanın küçücük bir tekneye sırlarla dolu bir dünyayı sığdıran ebru sanatıyla tanışmalarına vesile olacağız.

Tarih: 1Eylül – 3 Ekim 2010
Yer: Yenicami Hünkâr Kasrı/ İSTANBUL

Zaman

Gönderen 31 Ağustos 2010

Kategori : Ebru Sanatı,Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |