Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Sultanahmet’te Ebru Sergisi


Sultanahmet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 8 Ocak 2012 Pazar saat 14.00 – 20:00 arasında 30 eserin yer alacağı Ebru Sergisi ve Hezarfen İbrahim Edhem Efendi’yi anma programına ev sahipliği yapacak.
1868 Sultanahmet Teknik Okulları Mezun ve Mensupları Derneği’nin bir etkinliği olan ve bir gün sürecek Ebru Sergisi’nde 30 eser yer alacak.

İstanbul Cumhuriyet Eğitim Müzesi ’nin de bulunduğu, Sultanahmet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ’nin tarihi atmosferinde 11 nolu Kongre Salonu’nda (Çifte Kubbeli Salon) 8 Ocak 2012 Pazar günü saat 14:00 ila 20:00 arasında sanatseverlere sunulacak.

Ardından Prof. M. Uğur Derman’ın anlatacağı ebru sanatı ile ilgili slayt gösterisinin ardından gün, Ney sanatçısı Necmettin Özbekkangay’ın dinletisi ile devam edecek. Serginin Kuratörü; Eda Özbekkangay Çakır, Edhem Efendi’nin günümüze kadar soyağacını oluşturan en genç temsilcisi olup, Anma Günü’nü onurlandıran, 2009 yılında geleneksel sanatlar dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü´ne de layık görülen Prof. M. Uğur Derman ise bu sanatın aşinalarından tanınmış bir üstaddır.

Serginin katılımcıları; Başta Hezarfen İbrahim Edhem Efendi (1829-1904), Alparslan Babaoğlu, Fuad Başar, Sadreddin Özçimi, Eda Özbekkangay Çakır, Yılmaz Eneş, Mahmut Peşteli, A. Tülay Taslacıoğlu, Sedat Altınöz, Hülya Demirel, Ferudun Özgören, Önder Cankurtaran ve okulun öğretmenlerinden Süleyman Çanakçılı’dır.
II. Mahmut (1880- 1839) döneminden bu yana faaliyetlerine devam etmekte olan Şekerci Cafer Erol Efendi’nin ikramları ise bu anma sergisinde Ebru sanatseverlerine ve Hezarfen İbrahim Edhem Efendi dostlarına küçük bir armağandır.
Tarih: 8 Ocak 2012 Pazar Saat: 14.00 – 20:00
Sergi Yeri: Sultanahmet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kongre Salonu ( 11 nolu salon ) Şehit Mehmet Paşa yokuşu No:3 Sultanahmet At Meydanı, Marmara ünv. Kampüsü arkası Sultanahmet – İstanbul

Gönderen 07 Ocak 2012

Kategori : Ebru Sanatı,Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |