Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

“Kağıt Bahçesi” Safiye Morçay Gülen Katı’ Sergisi


“Kağıt Bahçesi” Safiye Morçay GülenSafiye Morçay Gülen’in “Kağıt Bahçesi” adlı katı’ sergisi 21 Mayıs Cuma günü ziyarete açılacak.

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin (IRCICA) düzenlediği sergi, 21 Mayıs 2010 Cuma günü saat 18.00’de Yıldız Sarayı, Çit Kasrı’nda sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

60 eserden oluşan sergi 21 Mayıs – 2 Haziran 2010 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Sözlük anlamı kesmek olan katı’, kağıt ve deri üzerine çizilmiş yazı, motif veya şekillerin oyulup başka bir kağıda yapıştırılması suretiyle gerçekleştirilen bir sanattır. İki bin yıllık bir geçmişi olan kağıt oyma sanatı, uzun işlemler ve ince bir işçilik gerektirmektedir. Osmanlı kitap sanatları arasında özel bir yere sahip olan bu sanatla geçmişte, Osmanlı bahçe zevkini yansıtan eşsiz eserler meydana getirilmiştir. Diğer klasik sanatlarımız gibi en parlak dönemini Kanuni Sultan Süleyman devrinde yaşayan kağıt oymacılığı, 19. yüzyıl başına kadar varlığını sürdürmüştür. Şeyh Muhammed Dost Katı’, Efşancı (Oymacı) Mehmed, Bursalı Fahri, Gazneli Mahmud gibi önemli temsilcileri olan katı’ sanatı, günümüz sanatçıları tarafından yeniden canlandırılmaktadır.

Sanatçı Hakkında:

Safiye Morçay Gülen, 1961 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Alman Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 1998’de tezhip çalışmalarına başladı, daha sonra katı’ (kağıt oyma) sanatı ile tanıştı. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi’nde Dürdane Ünver ve Müjgan Başköylü’den klasik katı’ eğitimi aldı.

Katıldığı sergilerden bazıları:
2002 Haziran, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, İstanbul
2003 Haziran, İstanbul Kültür Sanat Fuarı, Taksim Gezi Parkı, İstanbul
2004 Ekim, CNR MÜSİAD Uluslararası Fuarı, İstanbul
2007 Temmuz, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul
2008 Mayıs, İTO Türk Ürünleri Sergisi, Kuveyt
2009 Şubat, KTSV Klasik Türk Sanatlarından Şaheserler, Ankara
2010 Şubat, Geçmişten Günümüze Mirasımız, CRR, İstanbul

Tarih: 21 Mayıs – 2 Haziran 2010
Açılış: 21 Mayıs 2010 Cuma, Saat: 18:00
Yer: Yıldız Sarayı, Çit Kasrı Barbaros Bulvarı, Beşiktaş-İSTANBUL
Tel: 0212 259 17 42

Gönderen 20 Mayıs 2010

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |