Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Ağustos, 2007


Hattatların Ustasına En Büyük Armağan

Günümüz hat sanatının usta ismi Hasan Çelebi, ekim ayında altmışıncı talebesine icazet verecek. “Hâmid Aytaç’tan sonra bu işi devam ettireceğim aklıma gelmemişti.” diyen Çelebi için dünyanın çeşitli ülkelerindeki 20 talebesi bir araya gelerek bir vefa sergisi düzenledi.

Yazının Devamı »

İs Odasının Sırrı

Süleymaniye Camii’nin bir özelliğinin de Mimar Sinan’ın ilk olarak buraya is odası yapması olduğunu kaydeden Sevinç*, yapıldığı dönemde elektrik olmadığı için caminin 275 adet kandil ve bunlara ek olarak mihrabın 2 yanına yerleştirilen dev mumlar ile aydınlatıldığını söyledi.

Mimar Sinan’ın yanan mumlardan çıkan isin camiye zarar vermemesi için orta kapının üstünde bir oda tasarladığını anlatan Sevinç, kandillerden çıkan isin meydana gelen akımla mihrabın aksi yönüne hareket ederek kapının üstünde dışarıya açılan 4 adet küçük pencereden is odasına çekildiğini ifade etti.

Yazının Devamı »

Çifte Minareli Medrese Restore Edilecek

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yapılan Çifte Minareli Medrese restore edilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri, yaptığı açıklamada, Erzurum merkezde bulunan ve 13. yüzyılda yapılan Çifte Minareli Medrese’nin restorasyonu için çalışmaların başladığını bildirdi.

Yazının Devamı »

Page 1 of 2
1 2

Sonraki Sayfa »