Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Mart, 2008


Hüsn-i Hat Sergisi

Davetiye

Selma Akcan Hüsn-i Hat Sergisi

Yazının Devamı »

Osmanlı Süsleme Sanatı Semineri

Osmanlı Süsleme Sanatı Semineri

16.yüzyıl İznik taş çinilerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Sokollu Mehmet Paşa Camii; Kanuni, II.Selim ve III.Murad’ın ünlü sadrazamı Sokollu Mehmet Paşa ile II.Selim’in kızı ve Sokollu’nun Hanımı Esmahan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Sultanahmet’te bulunan cami Mimar Sinan’ın eseridir.

Etkinliği düzenleyen, tezhip sanatçısı Dr. Hatice Aksu, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Tezhip Ana Sanat Dalı’ndan 1989 yılında mezun oldu. Rumi Motifinin Orta Asya ve Ön Asya’daki kökeni üzerine araştırma yapan sanatçı, Anadolu’da gerçekleştirdiği çalışmalarda da geleneksel süsleme sanatlarının Selçuklu dönemi mimari eserlerinde kullanılma biçimlerini incelemiştir.

Yazının Devamı »

Ebru Yarışması

Ebru Yarışması

T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü bu yılı “VAKIF MEDENİYETİ SU YILI” olarak ilan etti. Bu kapsamda birçok etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerden birisi olan “Su Medeniyeti” konulu Ebru Yarışması düzenleniyor.
Bu yarışma, Türkiye geneli Ebru Sanatçıları’na yöneliktir. Ebru sanatı aracılığı ile Su Medeniyeti arasında estetik ve sanatsal açıdan bağ kurmak. Suya en yakın sanatlardan biri Ebru’dur. Su üstüne resim yapma sanatı olarak tanımlanan ebru sanatı vasıtası ile suya en zarif dokunuşlarla su ile medeniyet arasında örnek eserler ortaya çıkması oldukça ilgi görecektir.

Yazının Devamı »

Page 1 of 5
1 2 3 5

Sonraki Sayfa »