Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Mayıs, 2008


‘Harf harf inceledim, ilk mushaflarla bugünküler arasında fark yok’

Kuran’ı KerimHazreti Osman’a nispet edilen mushaflardan Türk İslam Eserleri Müzesi nüshası, İSAM (Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi) tarafından yayımlandı.

Mushaf, eski Diyanet İşleri başkanlarından Dr. Tayyar Altıkulaç’ın yedi yıl sürdürdüğü projenin ikinci adımı olarak basıldı. Projenin ilk eseri olan Topkapı Sarayı Müzesi nüshası IRCICA tarafından yayımlanmıştı. Cuma akşamı İSAM Konferans Salonu’ndaki tanıtım toplantısında konuşan Altıkulaç, Topkapı Sarayı, Türk İslam Eserleri Müzesi, Taşkent ve Kahire’deki Hazreti Osman’a nispet edilen mushafların bu çalışma ile ilk kez ayet ayet, harf harf incelendiğini, İslam’ın ilk dönemlerinde yazılan mushaflar ile günümüzdekiler arasında tam bir paralellik bulunduğunu söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da “Gerçi biz kitabımızdan eminiz; önemli olan onun kalbimizde bulunması ve bize rehberlik etmesidir. Gecikmiş bir faaliyet olsa da Tayyar Altıkulaç hocanın bu titiz çalışması ile ilk yazılan mushaflar da günümüz Müslümanlarının elinde olacak.” dedi.

Yazının Devamı »

Akkâse Ebrû

 

 

Katı’ Tekniğiyle Yapılmış Akkâse Ebrû

Yazının Devamı »

Tezhip ve Hat Sergisi

Şahin İnalöz, Nihan Gürakan ve Zerefşan Nakışhanesi öğrencileri 23 Mayıs Cuma günü saat 13.30’da tezhip ve hat sergisi açıyorlar. Sergilenen eserler hattat Kadir Sakoğlu‘nun hat çalışmaları ile birleşen klasik, barok ve modern tarzda tezhip çalışmalarından oluşuyor.

Tarih: Sergi 10 gün boyunca, Cumartesi Pazar dahil 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.

Açılış:23 Mayıs 2008 Cuma Saat:13:30
Tarih:23-Mayıs – 1-Haziran 2008
Yer: Zerefşan Nakışhanesi Şafaktepe Kültür Merkezi Mamak Cad. No. 59
Tel: 0312 363 95 98

Yazının Devamı »

Page 1 of 4
1 2 3 4

Sonraki Sayfa »