Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Haziran, 2008


Nusret Çolpan, Eseriyle Aramızda

ertuğrul günay31 Mayıs’ta hayata veda eden minyatür sanatçısı Nusret Çolpan, önceki gün düzenlenen bir toplantıyla anıldı. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sanatçının ailesi, öğrencileri ve dostlarının da katıldığı anma toplantısı Miniaturk içinde, Çolpan’ın eserlerinin sergilendiği ‘Tarih ve Sanat Buluşmaları’ çadırında gerçekleştirildi.

Belgesel film gösterimi ile başlayan etkinlik, Çolpan’ın kişiliği ve sanatı ile ilgili konuşmalarla devam etti. Programda Topkapı Sarayı tezhip hocası Semih İrteş, Nusret Çolpan ile Süheyl Ünver’in öğrencileri olarak başladıkları sanat yolculuğunu; son dönemdeki asistanı Gülçin Anmaç, Çolpan’ın sanatı üzerine düşüncelerini; ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, Çolpan’la dostluğunu anlattı. Gül İrepoğlu ise çağdaş minyatür sanatı ve Nusret Çolpan üzerine kısa değerlendirmeler yaptı.

Yazının Devamı »

NUSRET ÇOLPAN

nusret çolpanNusret Çolpan (d. 1 Ekim 1952 Bandırma, ö. 31 Mayıs 2008, İstanbul), Türk Minyatür sanatçısı ve Mimar

İlk ve Orta öğretimini Bandırma’da tamamladı. Daha sonra İstanbul’da Zincirlikuyu Meslek Lisesini ve Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi . Bu yıllarda İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü’nde Prof. Dr. A. Süheyl Ünver ve Azade Akar’dan Türk Süsleme Sanatları dersi aldı ve minyatür çalışmaya başladı.

Kendisini Kanuni devrinde yaşayan Matrakçı Nasuhi isimli sanatçı çok etkilemiştir. Mimaride kazandığı disiplin ve görüşten de faydalanarak minyatüre kendine has bir çizgi ve renk getirmiştir. Ancak bunu minyatürün genel prensiplerine uyarak yapmıştır. Çalışmalarının hepsi özgün ve daha önce yapılmamış konulardır. Sanatçı yurt içinde ve yurt dışında muhtelif sergiler açmış ve sergilere katılmıştır. 35 yıldır minyatür çalışan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında değişik koleksiyonlarda yaklaşık 300 eseri bulunmaktadır.

Eserlerinin bazıları Fransa Devlet başkanı Jacques Chirac, Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, Santa Barbara Müzesi, Wall Street Journale , Genelkurmay Başkanlığında , T.C. Dış İşleri Bakanlığı ayrıca yeni açılan İstanbul Metrosu istasyonları, Hava Kuvvetleri 2. Ana Jet Üssü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü, Dubai Yunanistan ve Tayland’da büyük boyutta çini üzerine yapılmış çalışmalar bulunmaktadır.

Sanatçı, 31 Mayıs 2008 Cumartesi sabahı, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Yazının Devamı »