Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Eylül, 2008


Nokta Sanat Atölyesi, Geleneksel İftar Yemeğinde Buluştu

ANKARA – Nokta Sanat Atölyesi hattatları ve talebeleri, geleneksel hâle getirilmesi planlanan İftar Yemeği’nin birincisinde buluştular.
Başkent Öğretmen Evi’nde düzenlenen iftara katılımın yoğun olması, hat sanatına sahip çıkan sanatseverlerin sayısının, sanılanın aksine hiç de az olmadığını gösterdi. Tertip edilen yemeği, muhabbet, neş’e (ve tabiki çay ile) dolu dakikalar takip etti.
Hattat Kadir Sakoğlu, iftar yemeğine katılan tüm hat âşıklarına şükranlarını sundu.

Yazının Devamı »

Suyun Aşkı – Geleneksel Ebru Sergisi

Yazının Devamı »

Zamanda Yolculuk – Tespih ve Hat Sergisi

Mamut Dişi - Fil Dişi - Tespih16. Pendik Ramazan Kültür ve Sanat Günleri kapsamında, tespih ve hat sergisi düzenleniyor. “Zamanda Yolculuk” temalı sergi, 01 Eylül 2008 Pazar günü saat:14.30’da Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılışı yapılarak sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’da geleneksel kültürel değerlerin görücüye çıkmasına katkıda bulunmak istediklerini belirterek, “Ramazan etkinliklerimizi, İstanbul’umuzun 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğu bilinciyle programlamaya gayret ettik. Bu anlamda özellikle Geleneksel Türk El Sanatlarımızdan olan tespih ve hat ile ilgili olarak (Zamanda Yolculuk Tespih ve Hat) sergimizin bir kültürel değerimizi ortaya koyması bakımından önem taşıdığına inanıyoruz. Tüm sanatseverleri sergimize bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Geleneksel Türk El Sanatları’ndan olan ‘hat’ ile Mamut dişinden Fil dişine kadar çeşitli maddelerden yapılan tespih sanatlarının çeşitli dönemlere ait en seçkin örneklerinin yer aldığı sergi, 26 Eylül 2008 tarihine kadar açık kalacak. Sergi, ücretsiz olarak gezilebilecek.

Yer: MEHMET AKİF ERSOY SANAT MERKEZİ
Tarihler: 01.09.2008 – 26.09.2008
Telefon: 0216 483 66 01
Adres: Batı Mah. İsmetpaşa Cad. No:2 Pendik /İstanbul

Yazının Devamı »

Page 1 of 2
1 2

Sonraki Sayfa »