Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Kasım, 2008


Katar İslam Sanatları Müzesi açıldı

Dünyanın en fazla eseri barındıran ‘İslam Sanatları Müzesi‘ Katar’ın başkenti Doha’da açıldı. 300 milyon dolara mal olan müzenin açılışına Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife ile dünyanın dört bir yanından yaklaşık bin davetli katıldı.

Davetliler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Suriye liderleriyle İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yanısıra Robert De Niro ve Rolling Stones gitaristi Ronnie Wood’un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı da katıldı. Müze Mütevelli Heyeti Eşbaşkanı Şeyha Meyase bint Hamad bin Halife el Sani, yaptığı konuşmada, müzenin Arap kültürü ile dünyanın diğer ülkeleri arasında bir köprü vazifesi göreceğini söyledi. Şeyha el Sani, müzenin Arap kültürel rönesansını hızlandıracağını da belirtti.

Yazının Devamı »

Mimar Sinan’ın Yaptığı Su Yolları ve Kemerleri

Mağlova Kemeri ya da Muallakkemer:

Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında İstanbul’da, Alibey Deresi vadisi üzerinde yapılmış olan su kemeri. Bugün Gaziosmanpaşa ilçesi sınırlarında bulunan Cebeci köyü yakınlarındadır. 1563 yılında selden zarar görmüşse de aynı yıl onarılarak eski haline getirilmiştir. Alibeyköy barajının göl suyu yapıtın dörtte birini kaplamaktadır. Kemer İstanbul’a su taşımaya devam etmektedir. Eser dünya su mimarisinin

Yazının Devamı »

Geleneksel Türk Kitap Sanatları: Bugünün Ustaları

İstanbul Kitap Fuarı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de önemli sergilere ev sahipliği yapıyor. Fuar süresince 27. İstanbul Kitap Onur Yazarı Füruzan’ın yaşamından kesitlerden oluşan ve tasarımını Sadık Karamustafa’nın yaptığı Onur Yazarı Sergisi “Füruzan Diye Bir Öykü” üst kat fuayede yer alacaktır.

Fuarda Onur Yazarı sergisinin yanı sıra, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından Türk Kitap Sanatları örneklerinden oluşan “Geleneksel Türk Kitap Sanatları: Bugünün Ustaları’’; Bergama Yortanlı Kurtarma Derneği tarafından düzenlenen “Üç Sessiz Çığlık: Allianoi, Hasankeyf, Zeugma’’; Kamil Koç-Yolculuk dergisi tarafından düzenlenen “Anadolu’da Tarihe, Kültüre, Doğaya, İnsana Yolculuk’’ başlıklı fotoğraf sergisi 6. salon içinde gerçekleştirilecektir.

Yazının Devamı »