Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Aralık, 2008


Sadreddin Özçimi: Hâlâ kendime ebrucu diyemiyorum

Sadreddin ÖzçimiKlasik Türk ebru geleneğinin ‘sahih’ temsilcilerinden Sadreddin Özçimi, yeni sergisiyle ebru sanatına bir basamak daha atlattı.

Osmanlı’nın usta nakkaşı Levni’nin insan portrelerinden on sekiz minyatürü ‘akkâse’ ebru tekniği ile su üstünde çalışan Özçimi, daha önce pek denenmeyen bu teknikle ebru adına yeni bir kapı araladı. Taksim Sanat Galerisi’ndeki serginin açılışına katılan klasik sanatların usta isimleri Niyazi Sayın, Uğur Derman, Alpaslan Babaoğlu ve Fuat Başar da Özçimi’nin yeni eserlerini takdirle karşıladı. Ebrunun kimliğine zarar vermeden farklı eserler hazırladığını söyleyen Özçimi, “Ortaya çıkan bu minyatür serisi umut ediyorum ki hem Türk medeniyeti hem de sanat tarihi adına faydalı olacak. Çok olumlu tepkiler aldım. Bu destek haklı olarak kolay kolay beğenmeyen hocalarımızdan gelince daha çok mutlu oldum. Bunun yanında şimdilerde üç aylık bir mesai sonunda ebrucu olduklarını sananlar var. Ben 15 yıldır çalışıyorum, ama hâlâ kendimi ebrucu olarak görmüyorum.” diyor.

Yazının Devamı »

Sadreddin Özçimi Ebru Sergisi

Yazının Devamı »

Kılıçali Paşa Camii Süslemeleri Semineri

Osmanlı Süsleme Sanatı Seminerleri

Tezhip sanatçısı Dr. Hatice Aksu “Kılıçali Paşa Camii Süslemeleri” hakkında seminer düzenleyecektir. Dr. Hatice Aksu Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Tezhip Ana Sanat Dalı’ndan 1989 yılında mezun oldu. Rumi Motifinin Orta Asya ve Ön Asya’daki kökeni üzerine araştırma yapan sanatçı, Anadolu’da gerçekleştirdiği çalışmalarda da geleneksel süsleme sanatlarının Selçuklu dönemi mimari eserlerinde kullanılma biçimlerini incelemiştir.

Tarih:06 Aralık 2008 Cumartesi Saat: 16:00
Düzenleyen:Hatice Aksu
Yer:Gençlik ve Spor Müdürlüğü Konferans Salonu
Adres: Eski Fatih evlendirme dairesi Saraçhane – Eminönü/İstanbul
Etkinlik ücretsizdir.

Yazının Devamı »