Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Arşiv Mayıs, 2010


Uluslararası Kadın Hattatlar Sempozyumu ve İcazet Töreni

İstanbul, 5-6 Haziran 2010’da farklı ülkelerden kadın hat sanatkârlarının eser ve görüşlerine ev sahipliği yapıyor. Açılışı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan Sempozyumla, hat sanatına gönül vermiş kadın sanatkarların isim ve eserlerinin daha geniş kitlelere duyurulması amaçlanıyor.

İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA tarafından düzenlenen sempozyum vesilesiyle birçok ülkeden klasik hat sanatıyla meşgul kadın hattatlar bir araya gelerek eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunma imkânı bulacaklar. Geçmişte ve bugün kadın hattatların bu sanata yaptıkları katkılar ve ortaya koydukları eserler sempozyumda değerlendirilecek, farklı ülkelerden gelen hattatların çalışma ve uygulama teknikleri, hat atölyesi yoluyla sanatseverlerle buluşturulacaktır. Böylelikle günümüz kadın hattatları bir araya gelerek hat sanatına dair mevcut durumu ve meseleleri tartışma imkânı da bulacaklardır.

Yazının Devamı »

“Kağıt Bahçesi” Safiye Morçay Gülen Katı’ Sergisi

“Kağıt Bahçesi” Safiye Morçay GülenSafiye Morçay Gülen’in “Kağıt Bahçesi” adlı katı’ sergisi 21 Mayıs Cuma günü ziyarete açılacak.

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin (IRCICA) düzenlediği sergi, 21 Mayıs 2010 Cuma günü saat 18.00’de Yıldız Sarayı, Çit Kasrı’nda sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

60 eserden oluşan sergi 21 Mayıs – 2 Haziran 2010 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Sözlük anlamı kesmek olan katı’, kağıt ve deri üzerine çizilmiş yazı, motif veya şekillerin oyulup başka bir kağıda yapıştırılması suretiyle gerçekleştirilen bir sanattır. İki bin yıllık bir geçmişi olan kağıt oyma sanatı, uzun işlemler ve ince bir işçilik gerektirmektedir. Osmanlı kitap sanatları arasında özel bir yere sahip olan bu sanatla geçmişte, Osmanlı bahçe zevkini yansıtan eşsiz eserler meydana getirilmiştir. Diğer klasik sanatlarımız gibi en parlak dönemini Kanuni Sultan Süleyman devrinde yaşayan kağıt oymacılığı, 19. yüzyıl başına kadar varlığını sürdürmüştür. Şeyh Muhammed Dost Katı’, Efşancı (Oymacı) Mehmed, Bursalı Fahri, Gazneli Mahmud gibi önemli temsilcileri olan katı’ sanatı, günümüz sanatçıları tarafından yeniden canlandırılmaktadır.

Yazının Devamı »

“Suya Düşen Aşk” Ebru Sergisi Eyüp’te


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Eğitim Yönetmenliği “2010 Okullarda” projesi Rengarenk bileşeni kapsamında 03-06 Mayıs 2010 tarihlerinde Eyüp Belediyesi Camlı Salon’da “Suya Düşen Aşk” isimli öğretmen projesi gerçekleşecek.

“Suya Düşen Aşk” isimli proje 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin ebru çalışmalarından oluşuyor. Esen Akgöl iki yıldır öğrencilere bu sanatı sevdirmeye ve geleneksel teknikleri öğretmeye çalıyor. Öğrenciler her Cuma öğretmenleri eşliğinde battal, gel-git, taraklı, şal, bülbülyuvası, hatip, çiçekli ve akkase gibi ebru sanatı tekniklerini uygulayarak çalışmalarını oluşturdular. Proje, çocukların ve gençlerin sanata duyduğu ilgiyi artırmayı, sevdirmeyi, sorumluluk duygusunu aşılamayı, kendine güven duymayı ve bir amaç etrafında grup bilincine ulaşmayı hedefliyor.

Yazının Devamı »