Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

400. yılda Devr-i Alem Evliya Çelebi


Evliya Çelebi’nin 400. doğum yıldönümü Hollanda’da sergilerle kutlanmaya davam ediyor. Avrupa İslam Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği “400. yılda Devr-i Alem Evliya Çelebi” minyatür sergisi 31 ocak 2012 tarihine kadar gezilecek.

Hollanda’da yapılan etkinliklerde Evliya Çelebi’nin 400. doğum yıldönümü kutlanmaya devam ediyor. Doç. Dr. Yasemin Sözer Saraç, önderliğinde çalışmalarını sürdüren 9 öğrencinin Evliya Çelebi’nin hayatını anlatan minyatür sergisi Avrupa İslam Üniversitesi’nde (İUE) sergilenmeye başladı. Sergi, 31 Ocak 2012 tarihine kadar açık kalacak.

Rotterdam kentinde hizmet veren Avrupa İslam Üniversitesi’nde açılan “400. yılda Devr-i Alem Evliya Çelebi” minyatür sergisinin açılışına Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Nedim Bahçekapılı, İUE öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yasemin Sözer Saraç, minyatür sergisine emeği geçen öğrencilerden Muazzez Bahçekapılı, Asiye Çınar, Sadettin Çınar, Emine Güngören, Hülya İlhan, Necime Kaygusuz, Arzu Yavuz, Fatma Yavuzyiğitoğlu, Safiye Yurtkapan, yerel siyasetçilerden Zeki Baran ve seçkin davetli topluluğu katıldı.

Yeni neslin tanıması lazım

Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, yapılan çalışmayı taktirle karşıladığını belirterek, “Evliya Çelebi, tarihi kimliklerimizi, kişiliklerimizi özellikle de dünyanın gidişatına katkısı olan ve geçmişteki hayatın nasıl olduğunu bize aktaran önemli bir şahsiyettir. Saraydan aldığı emirle bugünkü Osmanlı coğrafyasını ve diğer coğrafyaları gezmiş ve gördüklerini not halinde kayıt altına almıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi, geçmişteki sosyal, ekonomik ve coğrafi durumları çok iyi bir şekilde anlatmaktadır. Herkesin, özellikle yeni neslin mutlaka tanıması gereken bir isimdir Evliya Çelebi. Ben bu konuda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Avrupa İslam Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yasemin Sözer Saraç ise sergide 18 eserin bulunduğunu ifade ederek, “Dokuz öğrencimin bir yıl boyunca emek vererek meydana getirdiği bu eserler, Evliya Çelebi’nin yaşam boyu gezmiş olduğu yerleri ve yapmış olduğu çalışmaları özetlemektedir” dedi.

hürriyet

Gönderen 25 Aralık 2011

Kategori : Haberler,Minyatür Sanatı Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |