Kalem Güzeli

Türk-İslam Sanatları

Hattattan kolay okunabilir Kur’an-ı Kerim


Hattat Mehmet Arif Vural, tamamen geleneksel yöntemlerle ve kolay okunabilir özellikte Kur’an-ı Kerim yazdı.

Güngören Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, hattat Vural okunuşundaki kolaylık nedeniyle son dönemlerde tercih edilen bilgisayar dizgili Kur’an-ı Kerim’e rakip olarak kolay okunabilir el yazması eserini 3 yıllık çalışma sonucu hazırladı.

El yazması eser, Güngören Kültür Merkezi’nde sayfalar halinde sergileniyor. ”Nesih hattı”yla yazılan eser, tezhip ve ciltleme hazırlıklarından sonra baskıya verilecek. Eser, el yazması ve kolay okunabilmesinin yanı sıra geleneksel çizgileri de barındırıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mehmet Arif Vural, Kur’an-ı Kerim’in bilgisayar programıyla oluşturulması yönteminin giderek yaygınlaştığını, bu durumun yüzlerce yıllık geleneğe sahip hat sanatına ciddi darbe vurduğunu belirtti.

Amacının Kur’an-ı Kerim’in yazımında yeniden sanata yönelişi sağlamak ve okunabilirliği kolaylaştırmak olduğunu kaydeden Vural, hat sanatının, Kur’an’ın bilgisayarla yazılımı yüzünden kenara atılamayacağını dile getirdi.

Mehmet Arif Vural, eserinin hem geçmiş dönemdeki hat yazmalarına göre daha açık ve okunabilir olduğunu, hem de bilgisayar dizgisindeki rahatlığı aratmayan ve aynı zamanda sanatsal değerlerden de ödün vermeyen bir üslup taşıdığını ifade etti.

Kaynak:Zaman

Gönderen 10 Mayıs 2009

Kategori : Haberler Henüz yorum yok

Yorumlar kapalıdır

Geri izleme |